+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusulde niyet nasıl yapılır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kaanturk
  Üye
  Reklam

  Gusulde niyet nasıl yapılır

  Reklam
 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Gusulde niyet nasıl yapılır


  Reklam


  Gusül Abdestinde Besmele ve Niyet Şart mıdır?
  Gusulde niyet nasıl yapılır  Gusül abdestinde niyet ve besmele şart değildir. Bunlar olmadan da gusül geçerlidir.
  Niyet gusül abdestinin sünnetlerindendir. Bu bakımdan niyet getirilmeden alınan gusül abdesti geçerlidir. Niyet getirildiği zaman ayrıca sünnet sevabı kazanılır. Getirilmediği zaman da abdeste mani olmaz.
  Guslü dar ve geniş zamanda olmak üzere iki türlü almak mümkündür:
  Suyun azlığı, soğukluğu, vaktin müsaadesizliği gibi hallerde, acele olarak yapılan gusülde evvelâ ön ve arka taraftaki kirler giderilir. Sonra üç defa ağıza, üç defa buruna su çekilerek içlerinde kuru yer kalmaması temin edilir. Bundan sonra da baştan, sağ ve sol omuzlardan dökülen su ile bedenin tamamı yıkanıp ıslatılır. Kuru yer kalmadığı anda, gusül yapılmış olur. Bu, dar ve sıkışık anlarda ve sadece guslün farzları yerine getirilerek yapılan gusüldür.
  Müsait zaman ve mekânda yapılan gusülde ise, yine edeb yerleri yıkandıktan sonra, evvelâ, namaz abdesti gibi güzelce bir abdest alınır. Önce baştan, daha sonra ise sağ ve sol omuzlardan sıra ile üçer defa su dökülür. Her döküşte bedenin tamamı bir güzel ovalanır, mânevî kirlerin yanında maddî kirlerden de temizlenmeye çalışılır. Bu arada vücutta iğne ucu kadar kuru yer kalmamasına itina gösterilir. En sonunda da, kirli suların döküldüğü yere basan ayaklar, son olarak tekrar yıkanıp çıkılır.
  Guslün her iki halinde de, şart ve farz olanı ağız ve burun içi ile bedenin tamamında kuru yer kalmamasıdır. Bu yapıldıktan sonra, gusül yerine getirilmiş, mânevî ve maddî temizliğe kavuşulmuş olunur.


 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  Neden bir fiil için üç defa niyet edilsin ki?

 4. kaanturk
  Üye
  anladım bır defa yeterlı allah razı olsun

+ Yorum Gönder