+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namaza mani olan necasetin miktarı ne kadardır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kai234
  Üye
  Reklam

  Namaza mani olan necasetin miktarı ne kadardır?

  Reklam
 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Namaza mani olan necasetin miktarı ne kadardır?


  Reklam


  Namaza mani olan necasetin miktarı ne kadardır?

  Namaz kılarken elbiselerin temiz olması takvaya en uygun olanıdır. Ancak yemek sıçraması veya necis olmayan bir şeyin elbiseye değmesi namaza mani değildir. Bu elbise ile namaz kılınabilir. Vesveseye düşmeye gerek yoktur. Eğer elbiseyenecaset bulaşmışsa ve bunun miktarı az ise bununlada namaz kılınabilir.
  Galiz Necasetten Namazın Sıhhatine Mâni Olan Miktar Ne Kadardır?
  Bu pisliğin, kuru veya yaş bir madde olup olmamasına göre, namazın sıhhatine mâni olan miktar değişir. Şöyle ki: Galiz necaset tabir edilen ağır pislik, kuru bir madde ise, bir dirhem, yani, üç gramdan az olmalıdır. Üç gramdan fazlası, namazın sıhhatine mâni olur. Eğer yaş bir madde ise, el ayası dediğimiz avuç içinden daha geniş bir alana yayılmamış olması şarttır. El ayasından fazla bir kısmı ıslatmış olan pislik, namaza mânidir.
  Namaz kılabilmek için bu miktardaki pisliklerden temizlenmek farzdır. Bu miktarlardan aşağı olan pislikler, namazın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak yine de bu miktar pisliğin -eğer mümkünse- yok edilmesi sünnettir.

+ Yorum Gönder