+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allahı bir cisme benzetmek ne demek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kamilfb
  Üye
  Reklam

  Allahı bir cisme benzetmek ne demek

  Reklam

  Allahı bir cisme benzetmek ne demek Mumsema Selamun Aleykum herkese Allahi bir cosome benzetmenin tam olarak ne anlama geldigini anlayamadim.Açıklar mısınız

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Allahı bir cisme benzetmek ne demek


  Reklam


  Allahı bir cisme benzetmek caizmi  Mümteniu'l-Vücûd: Varlığı mümkün olmayan. Allah'ın eşi ve benzerinin olması gibi. Allah'ın eşi ve benzerinin olması mümkün değildir.

  Allah, bizatihi (kendi kendine) ve bizatihi (kendiliğinden) Allah'tır. Kur'an'da Allah hakkında varid olan birçok vasıflar onun bir cisim olduğunun delili değil, ancak ona ait mecazi vasıflamalardır. (Bk: 5/69; 38/75; 39/67; 54/14; 2/109, 274; 6/52; 18/27 ayetler) Bu sıfatlarla Allah'ı cisimlendirme veya bir başka varlığa benzetme sözkonusu değildir.

  Bütün yaratıkların ilâhı bir tek ilâhtır. Ondan başka ilâh yoktur. O rahman ve rahîmdir. (2/163). Üçyüzaltmış putu kendilerine ilâh kabul eden Mekkeli müşrikler, bu muazzam âlemin bir tek ilâhı olduğu gerçeğini duyunca hayret etmişler, "Ey Muhammed! bu kadar insanlara bir ilâh nasıl yetişir." demişlerdi. Müşriklerin maddeci görüşlerini reddedip Allah'ın tek yaratıcı olduğuna, varlığının isbatına delil olacak birçok âyetlerden biri de şudur: "Şüphesiz göklerin ve yerin yaratılışında, gece ve gündüzün değişmesinde, insanların faydasına olan şeyleri denizde ta, sıyıp giden gemilerde, Allah'ın gökten su indirip onunla ölmüş olan yeri dirilterek üzerine her çeşit canlıyı yaymasında, rüzgârları ve yer ile gök arasında emre hazır bekleyen bulutları evirip çevirmesinde elbette düşünen bir topluluk için (Allah'ın varlığına ve birliğine) delîller vardır. " (el-Bakara, 2/164)"

  Her insan, kâinattaki bu muazzam ve mükemmel varlıklara bakarak, bunların büyük bir yaratıcısı olduğuna aklen hükmedebilir. Bir bilginin kesinlik kazanması için o konuda ispat edici deliller aranır. Allah'ın varlığı hakkında da bilgimizin kesinlik kazanması için birçok deliller vardır. Bu deliller, aklî ve naklî deliller olmak üzere iki grupta toplanabilir.


 3. kamilfb
  Üye
  Bir anlık akla getirmenin zararı olur mu

 4. jerusselam
  Devamlı Üye
  vesveseden ibarettir akla gelen bu tür düşüncelerden sorumlu değilsin. Ne zamanki bu vesvese inanç ve amele menfi etki ederse o takdirde zararı olur.

 5. kamilfb
  Üye
  Eyvallah ama benim okuduğum bir yerde düşünmek ve hayal etmek dinden çıkarır diyordu

+ Yorum Gönder
allahi benzetmek gunahmi,  allahi benzetmek gubahmi