+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazın Neresinde Hangi Dua ve Sureler Okunur Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. aliatalay1
  Üye
  Reklam

  Namazın Neresinde Hangi Dua ve Sureler Okunur

  Reklam

  Namazın Neresinde Hangi Dua ve Sureler Okunur Mumsema Selamun aleykum herkese iyi bayramlar. Arkadaslar bizim burada namazda ayakta inen ilk olarak her zama fatiha suresi okunur ondan sonra herhangi bir sure. Oturdugumuzda ise tekbir getirerek ilk once ettehiyyatu duasi ondan sonrada baska bir dua okunur. Ancak Samsunlu bir arkadasim var dun aksam konu acildi bizim burada ayakta ilk olarak her zanan subhaneke okunur ve ondan sonrada sirasina gore bir sure okunur otururkende ilk ettihiyyatu okunur diyerek kafami karistirdi. Ben Antalyaliyim ve akdeniz bolgesinde nereye gittiysem benim dedigim sekilde kiliniyor namaz. Bu sabah merak ettim bayram namazindan sonra hocaya sordum bu konuyu oda şaşirdi oyle birsey duymadim hic neye dayanarak o sekilde kilindigini soyluyor falan dedi bana. Ben sunniyim ve hanefi mezhebine mensubuz samsunlu arkadasimda sunni ancak herhangi bir mezhebinin olmadigi soyluyor. Bu işin asli nedir bilen varmi? Bu farklilik nereden geliyor?

 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: Namazın Neresinde Hangi Dua ve Sureler Okunur


  Reklam


  Sorunu tam anlamadım.Subhaneke her namaza başlangıçta okunur.Arkadaşınızın dediğiyle sizin dediğiniz arasındaki fark nedir?

 3. aliatalay1
  Üye
  arkadasimda ayni sizin dediginiz gibi diyor. ayakta iken her rekatta ilk olarak subhaneke okuyoruz diyor. Ama ben bugune kadar boyle birsey gormemistim. Bizim buralarda yani antalya isparta burdur konya hatta 5 sene adana da yasadim orasida dahil gittigim her yerde ayakta iken her rekatta ilk olarak fatiha suresini okuyoruz ondan sonra herhangi bir sureyi.

 4. Adem
  Üye
  Her rekatta okunur dememiş kardeş iyi oku başlangıçta diyor yani her 1. Rekatta demek istemiş, kısacası her 1.rekatta bide yatsı ve ikindi namazlarının sünnetlerinin 3.rekatlarında sübhaneke okunur

 5. mum
  Administrator
  Ali kardeş,
  Adem kardeşin dediği gibi aranızda bir anlaşmazlık var ve tek sebebi, öğrenmeniz farz olan İLMİHAL OKUMAMAKTIR.
  Hanefi mezhebine göre her namazın ilk rekatında Subhaneke okunur. 2. 3. ve 4 rekatlarda okunmaz.

 6. musab
  Hadis Öğrencisi
  Aranızda meseleyi anlayan var mı

 7. mum
  Administrator
  Soru biraz karışık ama anladım ki cevap verdim

 8. musab
  Hadis Öğrencisi
  Soruyu soran kişi subhanekeyi hiç okumuyor muymuş?

 9. ابو الحيسم
  Emekli
  ilk rekatta subhaneke duası ilk başta okunur daha sonraki reakatlarda fatihayla başlanır.

 10. aliatalay1
  Üye
  Cevaplariniz icin tesekkurler arkadaslar. Ben subhanekeyi ilk rekatta okuyorum sadece diger rekatlarda fatiha. Ancak dedigim arkadasim tum rekatlarda ayakta iken subhanekeyi okuyoruz diyor sorunda bu. Simdi ilk rekatta subhaneke diger rekatlarda fatiha okuyanlar hanefi mezhebindenmi oluyor yani? Yani sadece hanefi mezhebindemi bu sekilde?

 11. musab
  Hadis Öğrencisi
  İlk rekat dışında (farz namaz için) subhaneke okumayı ilk kez duydum.Böyle bir şey Dört Mezhepte de yok.

 12. Misafir

  Reklam


  Teşekkürler kardeşim

+ Yorum Gönder
namazda hangi sure nerede okunur,  namazda ikikere oturdugunda hangi dua okunur