+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Boşama kastı ne demek? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. demir adam
  Üye
  Reklam

  Boşama kastı ne demek?

  Reklam

  Boşama kastı ne demek? Mumsema Merhabalar benim sorum nikahla ilgili. Hocam ben eşimle 20 senedir evliyim. Ve hiç anlaşamadık. Çocuklarımız var herşeyimiz var huzur yok. Her kavgada birbirimize hakketmediğimiz şeyler söylüyoruz. Eşim eşyalarını toplayıp babasının evine gidiyor. Daha önce bu sebeblerden nikahı 2 kere kıydırdık. 2 kere mahkemeye verdik. Birinde ben verdim. Birinde eşim. Baktık çocuklar çok üzülüyor geri barıştık. Yani bu son şansımız olan nikahta yine kavga ettik ve eşim bana gideceğim ayrılacağım diyerek eşyalarını toplamaya başladı. Babasını aradı. O da kızını götürmeye geldi. Eşim her kavgada gideceğim, ayrılacağım diyor bir aklı selim yok bir düşünme yok. Sen beni çok ararsın diyor. Yani gideceğim derken gidip geri gelmekten bahsetmiyor gidecek ve bir daha gelmeyecek ayrılacak. Ben de git dedim. Bunu da "git geri gel " anlamında söylemedim. Madem gitmeye ve ayrılmaya bu kadar heveslisin git ve ayrıl anlamında söyledim. Benim umurumda değil bu ayrılık her kavgada gideceğim diyorsun tamam git o zaman ne yapayım seni durduramam anlamında söyledim. Bunları söylerken kafamda ayrılık düşünceleri vardı konuşma ortamı ayrılık sözlerinin geçtiği bir ortamdı ama eşime bunları "seni boşadım" manasında söylemedim. Şimdi bu durumda nikah devam ediyor mu yoksa bitmiş midir? Hocam eğer bitmişse ben kastım boşamak değildi desem ve bu evliliği devam ettirsek vebali nedir? Hocam ben çocuklar anasız ya da babasız kalsın istemiyorum ama bu kadına tahammül etmek de çok zor. Şimdi bana o sözleri söylerken kastın neydi diyecekler eğer anlattığım durumda kasıt boşanma ise ben kastım o değildi desem zinakar mı olurum yoksa küfre mi düşerim. Hocam gerçek niyetim gerçekten ayrılık değildi ama karşınızda ha bire gideceğim ayrılacağım seni süründüreceğim diyen bir kadın var. Ben de git dedim. Gerçek niyetim ayrılık olmadığı halde. Bunlar yaşanırken sinirli de değildim. Sadece bıkmıştım acayip bir bıkkınlık var bu kadından. Hocam gerçek niyetim ayrılık olsa bunu zaten yapardım bu ne engeldi ki. Ama karşımda gideceğim diyen bir kadına sabredemedim ve git dedim. Hocam şimdi bu nikahın durumu nedir?

 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Boşama kastı ne demek?


  Reklam


  Bu boşanma sözü kinayeli bir sözdür
  Niyetine kalmış
  Allah aranıza güzel geçinme nasip etsin

 3. demir adam
  Üye
  Bu anlattığım durumda şimdi ben ne yapayım? Şimdi bu anlattıklarım göz önünde bulundurulduğunda devam edebilir miyim? yoksa bu nikah şu anda devam etmiyor mu? Hocam Allah rızası için devam edip edemez miyim onu söyleyin. Niyetim yukarda anlattığım gibi.

 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  Niyetin neyse o dur
  Başka da cevap beklemeyin

 5. demir adam
  Üye
  ya hocam ben niyetimin ne olduğunu bilmiyorum. yani boşama kastı ne? eğer boşama kastı şuysa bunları söylerken "seni boşadım" düşüncesiyse hayır ben bu kinayeli sözleri bu düşünceyle söylemedim. Ama bu olaylar yaşanırken kafamda hep bir ayrılık düşüncesi vardı. Yani ben boşama kastından mananın ne olduğunu anlamıyorum.

 6. mum
  Administrator
  eğer boşama kastı şuysa bunları söylerken "seni boşadım" düşüncesiyse hayır ben bu kinayeli sözleri bu düşünceyle söylemedim
  Söylediğin söz kinayeli sözlerdir.
  Bu kinayeli söz ile kastettiğin (ifadene göre) boşama sözü değildir, yani talak gitmemiştir.

+ Yorum Gönder