+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İftardan Sonra Mastürbasyon yapmak Oruca bir zara verir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. alilans
  Üye
  Reklam

  İftardan Sonra Mastürbasyon yapmak Oruca bir zara verir mi?

  Reklam

  İftardan Sonra Mastürbasyon yapmak Oruca bir zara verir mi? Mumsema Öncelikle Hayırlı Ramazanlar , İftardan sonra rahatlama amacı ile mastürbasyon yapmak oruca bir zarar getirir mi Birde elimde olmadan Oruç iken 1 kere yapmıştım onun için kendimden çok utandım kazasını yapacağım o günün iftardan sonra da yaparsak kefaret orucu gerekir mi ? Cevaplarsanız sevinirim..

 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: İftardan Sonra Mastürbasyon yapmak Oruca bir zara verir mi?


  Reklam


  İftardan sonra mastürbasyon yapmanın oruçla alakası yoktur.Ama günah olan şey iftardan sonra da günahtır.

 3. alilans
  Üye
  Cevabınız için Teşekkürler bazı siteler de Ramazan ayında 2 kez yapılınca kefarete girer diyorlardı kafam karıştı o konuda bilginiz var mıdır acaba ?

 4. MertErtuğrul
  Üye
  İstimna(Mastürbasyon) Kur'an ve sünnetten delillerle haramdır.
  İmam Şâfiî ve ona mutabık olan âlimler, elle boşalmanın haram olduğuna dâir şu âyeti delil olarak göstermişlerdir:
  "Onlar ki iffetlerini (edep yerlerini, Allah'ın haram kıldığı zinâ, eşcinsellik ve her türlü fuhşiyattan) korurlar. Yalnız eşleri ve cariyeleri bunun dışındadır. (Bunlarla cinsel ilişkiye girmelerinden dolayı) kınanmış değillerdir.Şu halde kim, bu sınırın ötesine geçmek isterse, işte bunlar, haddi aşan kimselerdir!" (Mü'minûn Sûresi: 5-7).

  Yani kısa ve öz istimna şiddetle yasaklanmıştır. Lakin hanefi ve maliki müctehidleri (alimleri) bir konuda eğer durum şuna dönüşürse o zaman vaciptir demektedirler." Eğer kişi mastürbasyon yapmaksızın zinadan korunulamayacağına kanaat hasıl olursa yapılması vacip olur." demektedirler. Çünkü iki şerden daha az zararlı olanın tercihi İslami bir kuraldır.

  ALLAH (celle celaluhu) şöyle buyuruyor:
  “Evlenmeye imkân bulamayanlar, Allah, fazlından onların ihtiyacını giderinceye (lütfü ile zenginleştirene) kadar, iffetli kalsınlar.” (en-Nûr, 24/33)


  Yani, Cenâb-ı Allah kendilerini fazlıyla zengin kılıp, meşru evlenme yollarını onlara kolaylaştırıncaya kadar; şehveti frenleme hususunda sabretsinler. Günahı her ne kadar zinadan daha az da olsa mastürbasyon, yine de Kitap ve Sünnet’le haram kılınmıştır. Bunun günahı zinanınkinden daha azdır. Ama günahlar asla gözde küçük görünmemeli,mastürbasyon büyük günahlardan biridir. Oruçluylen istimna yapmak günü gününe 1 gün kaza gerektirir.

 5. musab
  Hadis Öğrencisi
  O şöyle oluyor;aynı Ramazanda 2 kere yapmak kefaret gerektirir.Birisi iftardan sonra olursa gerekmez.Bu görüş Reddül Muhtar da geçmekte;fakat herhangi bir ayet-ya da hadise dayanmamakta.Ramazan ayına hürmeten bu ictihad yapılmıştır.

 6. alilans
  Üye
  Teşekkür ederim Kardesim cevabın icin..

+ Yorum Gönder