+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kadir gecesi namazı nedir nasıl kılınır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. MertYıldız
  Üye
  Reklam

  Kadir gecesi namazı nedir nasıl kılınır

  Reklam

  Kadir gecesi namazı nedir nasıl kılınır Mumsema Merhaba arkadaşlar, hayırlı kandiller.

  Benim iki sorum olacaktı. İlki;

  Bu gece 4 rekat Kadir Gecesi Namazı kılınır.
  1.rekatta: 1 Fatiha , 3 İnna enzelnâhü
  2.rekatta: 1 Fatiha , 3 İhlası Şerif
  3.rekatta: 1 Fatiha , 3 İnna enzelnâhü
  4.rekatta: 1 Fatiha , 3 İhlası Şerif
  Bu şekilde kılınıyormuş. Lakin, Kadir suresini bilmediğimden dolayı biraz araştırma yaptım ve Kadir suresi yerine Kevser suresi de okunabiliyormuş, ben de Kevser suresini okuyarak namaz kıldım, acaba doğru mudur?

  Bir de;

  Kadir namazı kılınışı sırasında iki rekatta bir Tahiyata oturulur. Selamdan sonra 11 defa "Allah-u Ekber , Alah-u Ekber, Lailahe illlahu valahu ekber Allah-u Ekber velillahi hamd" denir.

  Bundan sonra 100 defa İşrah suresi 100 defa Kadir suresi okunur.
  Böyle bir şey var.

  Namaz kılmaya yeni başladığım için daha önce bu surelerin varlığından bile haberim yoktu.
  Yukarıda belirtilen sureleri namazdan sonra bir yere bakmak vasıtasıyla okuyabilir miyim, yoksa illaki namazdan
  sonra ezbere okumak mı gerekir?

  Çok teşekkürler.

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Kadir gecesi namazı nedir nasıl kılınır


  Reklam


  kadir gecesine ait özel bir namaz yoktur isteyen dilediği gibi ibadetini yapabilir

  tezbih namazı vardır.

  İbn-i Abbâs ve Ebû Râfî -radıyallâhu anhüm- anlatıyor: Rasûlullâh -sallallâhu aleyhi ve selem- Abbâs bin Abdülmuttalib'e dediler ki:

  "Ey Abbâs, ey amcacığım! Sana bir iyilik yapayım mı? Sana bağışta bulunayım mı? Sana ikram edeyim mi? Sana on hasleti nasıl yapacağını bildireyim mi? Eğer sen bunu yaparsan Allâh senin bütün günahlarını; önceki-sonraki, eski-yeni, hatâen yapılan, kasden yapılan, küçük-büyük, gizli-açık yani hepsini affeder. Bu on haslet şunlardır: dört rek'at namaz kılarsın. Her bir rek'atte Fâtiha sûresi ve bir sûre okursun. Birinci rek'atte kıraati tamamlayınca, ayakta olduğun hâlde on beş kere 'sübhânellâhi ve'l-hamdü li'llâhi ve lâ ilâhe illallâhü va'llâhu ekber' dersin. Sonra rükû yapıp orada aynı tesbihi on kere söylersin, rukûdan başını kaldırır on kere daha söylersin. Daha sonra secde yapıp aynı tesbihi on kere söylersin. Secdeden başını kaldırınca da on kere tekrarlarsın. Tekrar secdeye varıp yine on kere aynı tesbihi söylersin. İkinci secdeden başını kaldırınca da on kere söylersin. Böylece bir rekatte bunları yetmiş beş defâ söylemiş olursun.

  Aynı şeyleri dört rek'atte de yaparsın. Dilersen bu namazı her gün bir kere kıl. Her gün yapamazsan haftada bir kere, haftada yapamazsan ayda bir kere, o da olmazsa yılda bir kere yap. Yılda bir kere de kılamazsan hiç olmazsa ömründe bir kere yap." (Ebû Dâvud, Tatavvu', 14; Tirmizî, Vitr, 19)

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  Kadir gecesinde özellikle tesbih namazı kılmak bidattır.Ve günümüzde neredeyse tüm camilere sokulmuş bir bidattır.İnsanlar da bu uygulamayı görünce kadir gecesi deyince hemen tesbih namazı kılmayacak mıyız diyor. 4. mum
  Administrator
  Kadir gecesi teşbih namazı kılmanın bidat olduğuna emin misin

 5. musab
  Hadis Öğrencisi
  Alıntı mum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Kadir gecesi teşbih namazı kılmanın bidat olduğuna emin misin
  Videoyu tam izleyemedim.Takılıp durdu açılmadı.İzlediğim kadarıyla Hoca orda Zilhiccenin on günlerinden bahsediyor.Kadir gecesinden bahsetmiyor.

  Benim anlatmak istediğim şu;Hoca arefe günü tesbih namazı kıldırıyor olsun.Bunu yaparken sünnet niyetiyle yapmıyor.Peki Kadir Gecesindekine neden karşıyım?Çünkü kadir gecesinde tesbih namazı kılmak artık herkesçe bilinen/uygulanan bir şey olmuş.Yeni gelen nesil bunu sünnet olarak algılamaya başlıyor.

  Ama diyelimki ben kendime adet edindim.Her ayın son perşembesi tesbih namazı kılıyorum.Bunu yaparken rasulullahın uygulaması bu şekilde olduğu için değil,kendimi bu şekilde programlamazsam hiç kılmam diye yapıyorum.Ha camilere bu bidat ,yani her perşembe tesbih namazı kılma bidatı sokulmuş olsaydı o zaman bu uygulamamı terk ederdim.Demek istediğimi anlatabildim mi?

  Ayrıca profil resmimde x hocanın olması benim o hocayı mutlak doğru kabul ettiğim anlamına gelmez.Yani o videoda hoca kadir gecesinde tesbih namazı kılacağız demiş olsaydı bile durum değişmezdi.Çünkü benim o hocayı sevmem,her dediğini doğru kabul ettiğim anlamına gelmez.Size anlattım o hocayı neden sevdiğimi.Ben gözümü o hocayla açtım,o hocayla İslama ısındım.Bende özel bir yeri vardır.

+ Yorum Gönder