+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sevhi secde bu durumda kılınır mi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. denizzzzz
  Üye
  Reklam

  Sevhi secde bu durumda kılınır mi ?

  Reklam

  Sevhi secde bu durumda kılınır mi ? Mumsema Namaza yeni başladım ve ilk namazlarım olduğu için sık hata yapabiliyorum. Süreleri okurken yanlış yaparsam baştan okuyorum. Bazen dua aklıma gelmiyor. Bir süre bekliyorum sonradan aklıma gelince okuyorum ama rükür yaptığımı düşündüğüm için sevgi secde yapıyorum. Nerdeyse her namazda böyle . Caiz mi

 2. gventr
  Üye

  Cevap: Sevhi secde bu durumda kılınır mi ?


  Reklam


  Sehiv secdesi namazin vacipleri terkedigi zaman yapilir.

 3. gventr
  Üye
  Kardeşim,sehiv secdesi yanılma secdesi demektir türkçe karşılığı olarak. Namazda sehiv secdesi ise farzın geciktirilmesi veya vacibin terkinde veya geciktirilmesinde yapılır. Namazlardayken sure okurken hata yapıldığında bakılır eğer mana bozuyorsa namaz bozulur. Eğer mana bozulmuyorsa namaz bozulmaz. Zammı sure okurken hata yapıldığında tekrar başa alınıp okunabilir. Sehiv secdesi yapmana gerek yok. Ancak yanlış okuyup baştan alınmazsa zammı sure veya sureyi okumazsa o zaman sehiv secdesi yapacaktır.
  Namazdayken fatihadan sonra hangi ayet veya sure okuyacağı konusunda bir müddet tefekkür (düşünme) edilse,sehiv secdesi gerektirir. Çünkü vacip tehire bırakılmıştır (geciktirilmiştir). Bu süre bir ayet okuyacak kadar veya bir rükü veya secde yapacak kadar bekleme süresi esas alınır.

  Bu yüzden namazın farzını,vaciplerini,sünnetlerini iyi bir şekilde öğrenelim.

+ Yorum Gönder