+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kendine Beddua Etmek Ne Demek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. first1st
  Üye
  Reklam

  Kendine Beddua Etmek Ne Demek

  Reklam

  Kendine Beddua Etmek Ne Demek Mumsema İslamda kendine beddua etmenin hükmü nedir
  Kelime-i Şehadet bile etsem kabul etme Allahım deyip yemin edenin ve tutamayanın vebali nedir ?

 2. mum
  Administrator

  Cevap: Kendine Beddua Etmek Ne Demek


  Reklam


  Bu bir bedduadır.
  Beddua eden kişi, pişman olduğunda tövbe eder.
  Yemin sayılmadığı için Kefareti yoktur.

 3. first1st
  Üye
  teşekkür ederim ama soruyu biraz düzeltmek istiyorum. mesela yemin ederim şuanlık 1 defa söylicem ve sözümde durmazsam Kelime-i Şehadet bile etsem kabul etme Allahım diye söylesek ve bundan sonra sözümüzde duramazsak vebali nedir ?

 4. Kral
  Üye
  Sual: Yemin kefareti nasıl verilir?

  Yemin kefareti için, zekât alması caiz olan on fakire, bütün bedenini örtecek kadar bir kat çamaşır verilir. Yahut aç olan on fakire, bir gün iki defa yemek verilir. On fakire bir defa, bir fıtra miktarı buğday, un da verilebilir. Yahut bu değerde kumaş, havlu, mendil, çorap, et, pirinç, terlik, ayakkabı, ilaç, altın vermek de olur veya doğru bir din kitabı da vermek daha uygundur. Mesela on tane İslam Ahlakı kitabını on fakire vermek uygun olur. Veya bir fakire on gün vermek de olur. Bunları yapamayan fakir, peş peşe yani aralıksız 3 gün oruç tutar.

  En kolay yemin kefareti, on fakire uygun bir din kitabı [mesela Hakikat Kitabevi yayınlarından Herkese Lazım Olan İman ve İslam Ahlakı] vermektir. Yeminini bozmadan önce yemin kefareti verilmez. Verilirse sahih olmaz. Bozunca tekrar vermesi lazım olur. Yemin kefaretini geciktirmek günah olur. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Allahü teâlâ, bilerek yaptığınız yeminlerden dolayı sizi mesul tutar, hesap sorar.) [Maide 89]

 5. Misafir
  Ya benim sürekli beddu edesim geliyor ama istemsizce tik gibi insallah unuversiteyi kazanamam falan diyorum ve dedigime pisman*oluyorum sizce beddua kabul olur mu

 6. mum
  Administrator
  sizce beddua kabul olur mu
  kişinin kendine beddua etmesi makbüldür. onun için kendinize beddua etmeyin.

+ Yorum Gönder
kendine beddua etmek,  kişinin kendine beddua etmesi,  insanın kendine beddua etmesi,  kendine beddua,  kendi kendine beddua etmek,  bir insanın kendine beddua etmesi günah mıdır,  insan kendine beddua edebilir mi