+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ayetleri yorumlamak günah mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. can1234
  Üye
  Reklam

  Ayetleri yorumlamak günah mı

  Reklam

  Ayetleri yorumlamak günah mı Mumsema Selamün Aleyküm arkadaşlar ben kuran ı kerim eskiden normla okurdum ama şimdi ayetleri ezberliyerek Allah bu ayette bunu ne demek istiyor bunu bize söylüyor diye anlamaya çalışarak yorumluyorum ve Allahada dua eddim rabbim senin ayetlerini yorumlayarak anlamaya çalışıyorum sonra nette gezindim Küfre düşerimiş insan yorumlamakda ama benim kastımın bu olmadığnı bilin Hz.Ebu Bekir Bile bana düşmez derken böle dediğim ve dua eddiğim için günaha veya küfre düştümmmü arkadaşlar yardım edin

 2. burcealtug
  Kıdemli Üye

  Cevap: Ayetleri yorumlamak günah mı


  Reklam


  aleykümselam.
  Öncelikle konunla ilgili kesin bir bilgiye sahip olmamakla beraber. Sadece size buna benzer bir şekilde kuran okuduğum için hissettiklerimi yazayım.
  Kuranı kerim elbette arapça okunup onun sevabını almak gerek.
  Lakin ben U DÖNÜŞÜ yapmış biri olarak tamamen kuranı kerimi Türkçe okuayark doğruyu buldum. Kuran evrenseldir. İngilizi fransızı turku v.b dillere çevrilmezse nasıl anlayıp içindeklerle amel etsin .
  Ayetleri okuyup anlamaya çabalaman çok güzel. Çünkü bu ALLAH tan yeri kadar korkmanı ve onu sevmeni sağlayacaktır. Lakin yorumlama işi bize düşmez. Sadece tefekkür edebilirsin.
  Burda ne demek istemiş neden bunu istemiş gibi soruları kendine sorabilirsin.
  kURANI mana alemi ile okursan ihlaslı samimi olursan sana içindeki sırları açacaktır.
  Örnek.
  Hz Nuh la ilgili kıssalarda ki asıl anlatılmak istenen şey inanan iman edenlerin dosttu kurtarıcısı sadece ALLAHtır. Ordaki gemi sadece bir semboldür. İnanaları o gemi ile kurtarmıştır. Öyleyse İMAN burda bir nevi gemidir. O gemiye binen ALLAHIN korumasındadır.

  Bu ve buna benzer çok ayet var. Kalp gözün açıksa çok farklı şekilde o ayetleri anlarsın. Başkası okuyup geçer sen adeta ALLAHla konuşursun.

  Sana bir örnek daha vereyim.
  Kapanmama vesile olan ayet
  nur süresi ya da ahzap değildir.
  Araştırdiğim süre zarfında eğer kuranı Türkçe okumasaydım kapanma ayetleri beni çok etkilemeyecekti.
  Ama bu ayet bana çok büyük bir anlama gücü verdi
  ALLAH VE RESULÜ bir iş hakkında hüküm verdikten sonra inanan mümin kadın ve erkeğe artık kendi işlerinde seçme hakkı yoktur...ahzap suresi 36 ayet.
  Bu ayet tüm emir ve yasakları üzerinde barındırmakta.
  ne demek istediğimi anladın mı?

 3. can1234
  Üye
  teşekkür ederim kardeşim Allah rrazı olsun birşey daha söliycem sıkmassam ben dua ederken veya her yaptığım şeyden günaha girdiğmi düşnüyorum peşimden geliyo sonra sen şöle dedin günaha girdin diye

 4. burcealtug
  Kıdemli Üye
  cumlemizden razi olsun insallah.
  o seytanin vesvesesi.
  Bu yolda olanlari sıkı takibe almistir seytan.onlara cesitli sekillerde vesvese vererek gittikleri yolu yanlis gostermeye cabalar.
  sen iradeni allah yolunda ihlasla samimi olarak kullanirsan ve her vesveseden sonra Allaha siginirsan sana hicbir zarari dokunamaz.
  Bununla ilgili ayet ve hadis mevcuttur.rabbimizin ihlasli kullari uzerinde seytanlarin hicbir yaptirimi yoktur.

 5. musab
  Hadis Öğrencisi
  Alıntı can1234 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  teşekkür ederim kardeşim Allah rrazı olsun birşey daha söliycem sıkmassam ben dua ederken veya her yaptığım şeyden günaha girdiğmi düşnüyorum peşimden geliyo sonra sen şöle dedin günaha girdin diye
  Forumda bu tarz vesveseyle ilgili şeyler yazmak yasak.Bu uyarı olsun sana.Bir daha yaparsan ceza vermek durumunda kalacağım.

+ Yorum Gönder