+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Rüyalanma ve cünüp olma Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kontador
  Üye
  Reklam

  Rüyalanma ve cünüp olma

  Reklam

  Rüyalanma ve cünüp olma Mumsema selamın aleyküm
  hocam gusül abdestimi alıyorum (oda çok zor geliyo) sıklıkla her uyudugumda cinsellikle ilgili kısa bır kesitte olsa rüya görüyorum görünce cünüp oldummu olmadımmı dıye ıkısı arasında kalıyorum çamaşırımada bakıyorum pek bırsey goremıyorum ama rüyayı görünce aklım takılıyo ister istemez kurtulamıyorum artık sıkıldım böyle durumda neyapayım lütfen bana yardım edin

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Rüyalanma ve cünüp olma


  Reklam


  Hem erkek hem de kadından uyku ya da uyanıklık halindeyken şehvetle meninin çıkması da guslü gerektirir.
  Rasulullah (s.a.v.)'a: "Bir kimse elbisesinde ıslaklık bulsa, ancak ihtilam olduğunu hatırlamasa yıkanması gerekir mi?" diye soruldu.
  Rasulullah (s.a.v.): "Evet gerekir." diye cevapladı. Sonra ihtilam olduğunu görüp de yaşlık göremeyen kimseden soruldu. Rasulullah (s.a.v.): "Ona gusül gerekmez." dedi"(Ebu Dâvud, Taharet 95; Tirmizî, Taharet 82)
  Uykudan uyanan kimse, yatağında, çamaşırında veya bedeninde bir yaşlık görürse :
  Eğer rüyada cinsel ilişkide bulunduğunu hatırlıyorsa, gusletmesi gerekir. Yaşlığın meni olup olmamasında şüpheye düşmesi bir önem taşımaz.
  Ancak ihtilam olduğunu hatırlamadığı takdirde, yaşlığın mahiyetinin ne olduğu üzerinde durulmaz ve gusül gerekmez. Çünkü akıntının şehvetle geldiği bilinmemektedir. Bu mesele İmam Ebû Yusuf'a göredir.
  İmamı Azam ile İmam Muhammed'e göre, gelen akıntının mezi olduğunu anlıyorsa, gusl etmesi gerekmez. Fakat meni olduğunu biliyor veya şübheye kapılıyorsa, gusletmesi gerekir. İhtiyata uygun olan da budur. Onun için fetva buna göredir.
  Yatağından uyanıp kalkan kimse, ihtilam olduğunu hatırladığı halde, tenasul organında bir yaşlık görse, gusletmesi gerekir.


  Ayakta veya oturduğu yerde uyuyan kimse, uyanıp da bu organında bir yaşlık görürse:
  Eğer bu yaşlığın meni olduğuna kanaati varsa veya uyumadan önce bu organı hareketsiz bir halde idi ise, gusletmesi gerekir.
  Fakat böyle bir kanaati yoksa ve tenasül organı da önceden uyanık durumda idi ise, gusletmesi gerekmez. Bulunan yaşlığın mezi olduğuna hükmedilir. Çünkü organın uyanık olması, mezinin çıkmasına sebeb olur.
  Bir erkek veya bir kadın rüyada ihtilam olsa da, meni dışarıya çıkmış olmasa, yıkanmak gerekmez. İmam Muhammed'e göre, böyle bir kadının ihtiyat olarak yıkanması gerekir. Çünkü kadından çıkacak bir sıvının yine ona dönmesi ihtimali vardır.
  Şehvet olmayıp da döğülmeden, ağır bir yük kaldırmadan ve yüksek bir yerden düşmeden dolayı meni gelmesiyle gusül gerekmez. Fakat İmam Şafî'ye göre bu hallerde de gusül gerekir.

+ Yorum Gönder