+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sahura kalkıp nıyet etmesek oruc tutmaya basladıgımızda bozuldumu CEZASI VAR MI Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mhm
  Üye
  Reklam

  Sahura kalkıp nıyet etmesek oruc tutmaya basladıgımızda bozuldumu CEZASI VAR MI

  Reklam

  Sahura kalkıp nıyet etmesek oruc tutmaya basladıgımızda bozuldumu CEZASI VAR MI Mumsema Yanı demek ıstedıgım ben sahuru yaptım nıyet etmedım fakat herhangı bır durum oldugunda ornegın masturbasyon yaptgımda oruc bozulyormu yanı ben oruc tutmusmu sayılıyorum masturbasyon yaptgmda cezası varmı

  tam anlatamadm k.bakmayın

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Sahura kalkıp nıyet etmesek oruc tutmaya basladıgımızda bozuldumu CEZASI VAR MI


  Reklam


  Oruçluyken mastürbasyon (istimna) yapmak kaza mı gerektirir kefaret mi?  Oruçluyken mastürbasyon yapan kimsenin orucu bozulur. Bunun için tövbe edip bir gün kaza orucu tutmak icab eder; kefaret orucu tutmak gerekmez.
  Mastürbasyonun orucu bozduğu, fakat sadece kaza gerektiği, Hindiyye, Bahr ve Dürr-ül-Muhtâr ve diğer fıkıh kitaplarında yazılıdır.
  Farz olduğu halde Ramazan'da kasten oruç tutmamak veya başlanan orucu bozmak, haram olup büyük günahtır. Mastürbasyon yapmak, orucu bozarsa da kefareti gerektirmez. Böyle bir davranıştan dolayı tövbe edilmesi ve bozulan orucun gününe gün, kaza edilmesi gerekir.
  Şu kadar var ki, kefaret gerekmemesi, günahın küçüklüğünü göstermez.

+ Yorum Gönder