+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kuran'da namaz var mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. azeri
  Üye
  Reklam

  Kuran'da namaz var mı

  Reklam

  Kuran'da namaz var mı Mumsema Kuranda namaz anlamında kullanılan kelime nedir

  bir tane alevi bana diyor ki kuranda namaz kelimesi geçmez yani namaz kılın diye ayet yok diyor sadece slat var yan ibadet edin diyor bir de din hocaları demiş buna ne diyim arkadaşlar bu kardeşime :D

 2. mum
  Administrator

  Cevap: Kuran'da namaz var mı


  Reklam 3. recepyilmaz_
  Üye
  Kelime olarak Farsça olan "namaz" geçmez, Arapça olan "salat" geçer. Alevi arkadaşımız bu konuda haklı ancak, "salat" kelimesine bakarak "Kur'an'da namaz kılmak diye bir şey yok" demek açıkça kötü niyettir. Sayın Mum'un söylediğine ek olarak şunu da belirtmek isterim, alemlerin efendisi yüce Allah, "salatların" vaktini açıklamıştır. Şayet bizim "namaz" adını verdiğimiz bu ibadet olmasaydı, Allah bu ibadetin vakitlerini açıklamazdı. Vakitler açıklandığına göre, fiiliyata geçirilmesi gereken bir ibadet olduğu açık değil mi?

  Selamlar...

 4. jerusselam
  Devamlı Üye
  Kur'an'da namazın nasıl kılınacağı ve şekilleri var mıdır?
  Kur'an'ı tebliğ etmek yanında, onu açıklamak da Hz Ppeygamber (asm)'in ikinci önemli görevidir.

  Eğer Hz. Peygamber (a.s.m)'in Kur'an'ın kapalı olan yanlarını açıklayan hadisleri göz ardı edilirse, bu takdirde, yalnız namaz değil, oruç, hac, zekât ve İslam'ın ön gördüğü daha pek çok muamelelerinin gerçek durumu havada kalır. Halbuki, bu saydıklarımızın hepsi de, en sağlam bir yolla bize kadar gelmiştir.

  Hz. Peygamber (a.s.m),

  "Beni namaz kılarken nasıl gördüyseniz, siz de öyle kılın."

  "Haccınızın ibadet şeklini benden alın."

  hadisleri bu konuya ışık tutmaktadır.

  Hz. Peygamber (a.s.m)'in daha Mekke devrinden itibaren farz kılınan ve o günden bu güne kadar -nesilden nesile- aynen devam eden ve günde beş defa yerine getirilen namazın eda şeklinde tereddüt göstermek, izahı mümkün olmayan bir şeydir.

  Soruda geçen veya buna benzer düşünceler nefis ve şeytanın birer tuzağı olarak görülebilir. Bu tuzaklara karşı dikkatli olmak ve onlara cevap vermek için de gerekli donanıma sahip olmak gerekir.

  İbadetlerin esası Kur'an'da olmakla beraber bunların uygulamasını Peygamber Efendimiz (asm) Allah'ın bildirmesiyle bizzat kendileri yapmışlardır. Bununla beraber namazın farzlarına işaret eden ayetler de vardır:

  "Gönülden boyun eğerek, Allah'ın huzuruna durun." (Bakara, 2/238) buyurulur.

  "Hani Evi (Kâ'beyi) insanlar için bir toplanma ve güvenlik yeri kıldık. «İbrahim'in makamını namaz yeri edinin», İbrahim ve İsmail'e de, «Evi'mi tavaf edenler, itikafa çekilenler, ve rükû ve secde edenler için temizleyin» diye ahid verdik."(Bakara, 2/125)

  "??...Kıyam edenler, rükûa ve sücuda varanlar için Evimi temiz tut."(Hac, 22/26)

  "...Kur'an'dan kolayınıza geleni okuyun?."(Müzemmil, 73/20)

  Namazı sadece dua etmek olarak kabul etmek, bu ve buna benzer ayetleri inkar etmekle beraber Peygamber Efendimizin (asm) açıkladıklarını inkar etmek anlamına gelir.


 5. khrmn87
  Üye
  Alıntı azeri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Kuranda namaz anlamında kullanılan kelime nedir

  bir tane alevi bana diyor ki kuranda namaz kelimesi geçmez yani namaz kılın diye ayet yok diyor sadece slat var yan ibadet edin diyor bir de din hocaları demiş buna ne diyim arkadaşlar bu kardeşime :D
  La havle vela kuvvete illa billah.Keşke yerinde ben olsaydım da o söyleyenin o namaz geçen ayetleri gösterseydim.Ne hallere düştük Rabb'im

+ Yorum Gönder