+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Zekat verecek bulamıyorum ne yapmalıyım Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sefa19
  Üye
  Reklam

  Zekat verecek bulamıyorum ne yapmalıyım

  Reklam

  Zekat verecek bulamıyorum ne yapmalıyım Mumsema biliyorsunuz ramazan ayındayız ve bu ayda zekat veriyıyor ben zekat vercem ama fakir yok 2 kişiye verdim siz başka para da olabilir nereye vermemi arzu edersinizz ilginiz için tşk ederim

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Zekat verecek bulamıyorum ne yapmalıyım


  Reklam


  Zekat verecek bulamıyorum ne yapmalıyım  Zekatın verileceği kimseler Kur’an-ı Kerim’de belirtilmiştir. Bunlar; fakirler, miskinler, zekat toplamakla görevlendirilen memurlar, müellefe-i kulub adı verilen kalpleri İslam’a ısındırılmak istenen kimseler, esaretten kurtulacaklar, borçlu düşenler, Allah yolunda cihada koyulanlar ve yolda kalmış olanlardır (Tevbe, 9/60).

  *

  Fakir ve miskin, temel ihtiyaçları dışında herhangi bir maldan nisab miktarına sahip olmayan kimsedir. Ancak temel ihtiyaçları dışında, ister artıcı (nami) vasıfta olsun ister artıcı vasıfta olmasın, herhangi bir maldan nisap miktarına sahip olan kimse fakir veya miskin kapsamında olmadığından ona zekat verilmez (İbnü’l-Hümam, Fethu’l-Kadir, Beyrut 1424/2003, II, 266).

  *

  Borçlu, kul hakkı olarak borcu olan ve borcunu ödeyeceği maldan başka nisab miktarı malı bulunmayan kimsedir (İbnü’l-Hümam, Fethu’l-Kadir, Beyrut 1424/2003, II, 268, 272).

  *

  Yolda kalmış kimse, sürekli yaşadığı yerde malı bulunsa bile, çıktığı yolculukta parasız kalıp parasına ulaşma imkanı bulamayan, başka bir deyişle, parasızlıktan yolda kalmış ve memleketine dönemeyen kimsedir. Bu kimseye, malının bulunduğu yere dönmesine ve dönünceye kadarki ihtiyaçlarını gidermesine yetecek kadar zekat verilebilir (Kasani, Bedaiu’s-Sanai, Beyrut 1406/1986, II, 43-46).

  *

+ Yorum Gönder