+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Uyku neden abdesti bozar? ile ilgili hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hasan19080
  Üye
  Reklam

  Uyku neden abdesti bozar? ile ilgili hadisler

  Reklam

  Uyku neden abdesti bozar? ile ilgili hadisler Mumsema Uyku neden abdest bozar? sebebi nedir?

  Bununla ilgili hadis yada ayet var mıdır.?

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Uyku neden abdesti bozar? ile ilgili hadisler


  Reklam


  Bir yere dayanmadan uyumak abdesti bozar mı?  Uyku abdesti bozar. Çünkü uyku ile birlikte his kaybolur. Ağır uykunun veya kısa sürmeyen bir uyumanın abdesti bozduğunun delili, Hz. Ali (r.a.)'nin rivayet ettiği Peygamber (a.s.m)'in, "Göz makatın bağıdır. Bu bakımdan uyuyan bir kimse abdest alsın"(1) hadisi ile Hz. Muâviye tarafından rivayet edilen, "Göz makatın bağıdır. Gözler uyuduğu vakit bu bağ çözülmüş olur."(2) şeklindeki hadislerdir. Her iki hadis-i şerif de, uyku sebebiyle abdestin bozulacağına ihtimal teşkil ettiğinin delilidir.

  Fakihler uykunun abdest bozucu olduğu konusunda farklı görüşlere sahiptir ki, Nevevî bu görüşleri Müslim'in Şerhi'nde (1,73) zikretmiştir. Bunlardan birbirine yakın ve ancak yelin çıkışına delil sayılabilecek uykunun derinliğini açıklamakta farklılık bulunan iki görüşü seçiyoruz. Söz konusu bu iki görüş aşağıdaki şekilde dile getirilmektedir.

+ Yorum Gönder