+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden El ile istimna orucu bozar mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Reklam

  Cevap: Orucu Bozar Mı ?

  Reklam  Cevap: Orucu Bozar Mı ? isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Orucu Bozar Mı ?
  Sana okudugugum Kitaplari saymak zorunda degilim, yas farkiyla anlatmak istedigim de saygidan ötürüdür yani büyüklere saygin olsun.
  koca Alimlere elbette ki saygimiz vardir Fetvalarina da sözümüz yoktur ama sen yaptigin cirkinligin hala farkinda degilsin.

  bir daha söylüyorum, eger soru soran Arkadasa sadece orucun bozulmaz deyip kestirip atmasaydin onu yaptigi isin kötü bir fiil oldugunu anlatsaydin dogru bir is yapmis olurdun. Burada bir kac kisi ayni durumda onlara sadece orucun bozumaz dedin biraktin.

  Sanki sen istimna yap meni gelmezse orucun bozulmaz diye Arkadaslara yaptiginin oruca bir zarar vermedigini söylüyorsun. Onlar oruclari bozulmuyor diye senden aldiklari cevapla amel ederse iyi bir is mi yaparlar bir düsün ?

  Müstehcen görüntülere gelince oruc tutarken olsun veya olmasin Nur Suresi ayet 30 bir oku ne diyor !

 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: Orucu Bozar Mı ?


  Reklam


  Büyüklere saygım olsun orda sorun yok.Bana yazdığım bir cümleyi göster saygısızlık içeren.Ben senden büyüğüm bana bir şey öğretmeye çalışma boşuna diyerek,benden yaşlı olduğun için benden daha bilgili olduğunu iddia eden sensin.Sen her gördüğün genç için bu genç,cahil bir şey bilmez diye düşünmeye devam et.

  Neymiş benim yaptığım çirkinlik.

  Elli kere dedim hala aynı şeyi yazdırıyorsun bana.Bak bir kitap aç bak.Fıkıh kitaplarının yazılış usulüne bak.O zaman başta tüm alimlere ve bana kötü bir şey yapıyorsun diye iftira atıyorsun.Hadi beni geç,alimlere gidiyor bu lafların haberin yok.

  Ayrıca ben yanına meselenin fetva boyutu budur yazmışım.Sana ne anlam ifade ediyor meselenin fetva boyutu diye belirtmem?Bir anlam ifade ediyor olsaydı bu gereksiz tartışmaya hiç girmezdin.

  Senin zihniyetinde olanlar 1400 yıl önce de vardı.Peygamberimiz 19 yaşındaki Usameyi ordu komutanı olarak tayin etti.Daha peygamberimiz vefat etmeden,peygamberimize şikayet gitti.19 yaşında kumandan olmaz,yaşlı birisiyle değiştirin diye.Peygamberimiz de sinirlendi.Usame bu iş için ehliyet sahibi diyerek.

  Peygamberimiz vefat etti.Bu sefer halife Ebubekire gittiler,değiştirin Usameyi diye.Tabiki o da değiştirmedi.Görüyorum zihniyet aynı zihniyet.Aradan 1400 yıl geçse de.

  Bir gün İmamı Azam ve öğrencileri yolda giderken at idrarını yapıyor ve idrardan ufak sıçrıntılar İmamı Azam'ın üzerine geliyor.İmamı Azam elbisesini değiştirmeye gidiyor.İmamı Azam'a diyorlarki,bu kadar necaset affedilmiştir diye fetva veren sizsiniz,ama eve gidip elbisesini değiştiren yine sizsiniz.Bu ne demek diyorlar?İmamı Azam da diyorki,o kadar necasetle namaz kılmak işin fetva boyutudur,ben ise meselenin takva boyutunu uyguluyorum.Bir şeyler anlatabildim mi?

  Ayrıca gereksiz tartışmaya girildiği için konuyu kapatıyorum.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
elle tatmin meni gelmese orucu bozar mı