+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Oruçluyken cünüplük Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Sorusorucam
  Üye
  Reklam

  Oruçluyken cünüplük

  Reklam

  Oruçluyken cünüplük Mumsema Öncelikle Selamun Aleykum yaşım 15 oruçluyum sabah kalktıgımda rüyalanmısım ve gusul abdesti almak icin banyoya girdim ağzıma su verdim 3 defa yutmadım burnuma verirken fazla çektim orucum bozulmusudur genzimde hissettim suyu bilerekle yapmadım Allah affetsin inşallah bozulmamıstır 61 gün oruçmu tutucam yoksa kaza danmı sayılcak ?

 2. khrmn87
  Üye

  Cevap: Oruçluyken cünüplük


  Reklam


  Onu senin bilmen lazım yanı burnuna su verince midene inip inmediğini ben bilemem . Eğer sen burnuna suyu fazla verip midene kadar götürmüşsen güne günlük kaza gerekir . Keffaret gerekmez.

 3. Sorusorucam
  Üye
  mideme inmiştir ama bilmiodum ben genzin yanacak şekilde çekilcek sanıodum simdi 1 gün kaza tutucam istedigim gün deilmi

 4. khrmn87
  Üye
  “Cünüp olarak sabahlayan bir mümin gusül abdesti alırken mazmaza ve istinşak (ağza ve buruna su verme) anında boğazına su kaçırırsa orucu bozulur; kaza gerekir. Bu sebeple, cünüp olarak sabahlamamaya özen göstermek veya gusül abdesti alırken dikkatli olmak şarttır.” (Şamil İslam Ansiklopedisi)

  “Oruçlu kimsenin istincada (büyük abdest temizliğinde) ve abdest alırken ağzına, burnuna su verirken aşırı gitmesi, fazla su doldurup taşırması mekruhtur.” (Büyük İslam ilmihali)
  Yani eğer sen midene yüzde yüz su kaçtığından eminsen o günü kaza etmen gerekir.
  Hayırlı ramazanlar.

+ Yorum Gönder