+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kadınlarda istibra var mıdır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Turkkizi
  Üye
  Reklam

  Kadınlarda istibra var mıdır

  Reklam

  Kadınlarda istibra var mıdır Mumsema kadınlarda istibra olur mu

  kadınlar istibra yapmaz deniliyor sadece idrardan sonra bir muddet beklemeleri gerekiyor. Peki ne kdar beklemeleri gerekiyor ? 30 sn? 1 dk? 3dk?

 2. Misafir

  Cevap: Kadınlarda istibra var mıdır


  Reklam


  İstibra yapmak kanallarda kalan idrarın boşalmasını sağlamaktır. Bu idrarda birkaç damla kadardır. Dolayısıyla elbiseye veya bedene değmesinden dolayı namaza engel teşkil etmez.

  Abdestin niteliği (keyfiyeti) aslında kadın için de erkek için de aynıdır, ancak abdest için gerekli olan şeyleri de abdestten sayarsak, bir noktada erkeklerin kadınlardan ayrıldığını söyleyebiliriz. Bu nokta Islâm Fıkhında "istibra" denen eylemdir. Kelime anlamı, berati, yani kurtulmuş olmayı istemektir. Bununla, idrarını yaptıktan sonra damlama ihtimalini ortadan kaldırmak için alınacak tedbirler kastolunur ve erkekler için kuvvetli bir vaciptir. Kadınların istibra yapmalarına gerek yoktur. Çünkü onlarda idrardan sonra damlama ihtimalı olmaz.

  Abdestte kadınla erkek arasında fark gibi görünen bir nokta da avreti örtme meselesidir. Kadının kolları, bacakları ve saçı da avret olduğu için o, abdestte avretini mahremi olmayanlara göstermeyeceği bir tarz ve bir yer seçmek zorundadır.

 3. Şema
  el-âsa limen âsa
  bayanlarda istibra olurmu
  Kadınlarda istibra olmaz.

 4. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  kadınlarda istibra olmaz kardesim .İstibra erkeklere husus bir konudur ve bütün erkek müslümanların bilmesi gerekir.

+ Yorum Gönder
kadinlarda istibra olurmu,  kadınlar istibra yapar mı,  kadınlarda istibra,  bayanlar istibra yapar mı,  kadınlarda istibra var mıdır