+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Evde şortla namaz kılınır mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hasan19080
  Üye
  Reklam

  Evde şortla namaz kılınır mı

  Reklam
 2. mum
  Administrator

  Cevap: Evde şortla namaz kılınır mı


  Reklam


  Göbek ile diz arası kapalı olduktan sonra namaz kılınır caizdir ama edebe uygun değildir.

 3. hasan19080
  Üye
  Peki uzun eşofmanla camide kılabilir miyiz? uzun eşofman (ayak bileklerine kadar) uzun kollu bluz?

 4. jerusselam
  Devamlı Üye
  Şort Pijama Ve Atletle Namaz Kılmak Caiz midir?  Bir mü’min namaz kılarken İlahi huzura çıkmanın şevk ve heyecanını yaşar. Rabbiyle birlikte olmanın, Ona en yakın bulunmanın zevk ve hazzını tadar. Çünkü, insanın Allah’a en yakın olduğu an namazın en mühim rüknü olan secde anıdır.

  İşte böyle bir halette bulunan mü’minin namaza hazırlanırken de ayrı bir hassasiyet, itina ve titizlik içinde bulunması gerekir. Namazın farz, vacip ve sünnetleri yanında, müstehap ve adabına da azami ölçüde riayet etmesi onun namazdaki manevi hisse ve feyzinin derecesini arttıracaktır.

  Aynı şekilde namazın mana ve ruhuna ters düşen, namazı bozan, mekruh kılan davranış ve hareketlerden kaçınmak, uzak durmak da o nisbette namazın sevap ve faziletini çoğaltacaktır.

  Namaz kılarken insanın işlemiş olduğu mekruh sayılan birtakım davranışlar vardır. Bunların bir kısmı vacip veya sünnet-i müekkedenin terkiyle meydana gelir ki, bu çeşit hareket tahrimen mekruha girer. Sünnet-i gayr-i müekkede, müstehap ve menduplardan birini terk etmek ise tenzihen mekruha girer.

  Mesela tadil-i erkan namazın vaciplerinden birisidir. Rükudan sonra tam olarak doğrulmadan secdeye varmak tadil-i erkanı terk sayıldığından tahrimen mekruh işlenmiş olur. Fakat, namazda gözü yummak gibi bir hareket tenzihen mekruha girer.

  Tahrimen mekruhlar namazın sıhhatine zarar verdiği, sevabını azalttığı halde, tenzihen mekruhlar için aynı şeyler bulunmamaktadır. Bilerek ve kasdi olarak yapıldığı zaman belki ibadetin faziletine bir eksiklik getirse de, esas itibariyle namazın kendisine, sıhhatine bir zarar vermez.

  Pijama veya gecelikle namaz kılmaya gelince; Mehmed Zihni Efendi Nimet-i İslam isimli eserinde, “Namazda müstehap olan, giyilmesi adet olan bir elbisedir. Çünkü, mütevaris olan odur. (Yani Resul-i Ekrem Efendimiz, Sahabe-i Kiram ve İslam uleması hep kendi bölgelerinde giyilmesi adet olan elbiseyle namaz kılmışlardır.) Gecelikler de lübs-ü mutad olmakla [giyilmesi adet olan bir elbise.] olmakla, onunla namaz kılmakta kerahet olmaz.” der.1

  Erkeğin namazda örtünmesi gereken yerleri göbek ile diz kapağı arası, kadının ise el ve yüz dışında bütün bedenidir. Buna göre erkeklerin pijama veya eşofmanla, kadınların da tesettürü sağlayabilecek şekilde dikilmiş olan gecelik ve sabahlıkla evlerinde namaz kılmaları mekruh olmaz. Dürer gibi bazı fıkıh kitaplarında “Siyab-ı bezl ile namaz kılmak mekruhtur.” denir. Bunun manası, evin dışında giyilemeyecek kadar pejmürde ve hırpani olan bir elbisedir.

  Bundan, kirli, sadece ev işlerinde giyilebilen bir elbise veya büyüklerin yanında giyilemeyen elbise manasını anlayanlar da vardır. Böyle bir elbise ile namaz kılmak ise sadece tenzihen mekruhtur.

  Askılı atletle namaz kılmak ise, namazda bulunması gereken ciddiyete pek uygun düşmez. Namazın sıhhatine bir zarar vermemekle beraber, bunun üzerine bir gömlek giymek daha münasip olur.

  1. Nimet-i İslam, s. 579 (Osmanlıca nüsha)

  (Mehmed Paksu, İbadet Hayatımız)


 5. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  sunnete göre namaz kılmak varken kendi zevkimiz çin bu halde durmamalıyız namaz kılarken kime secde ettigini unutma kimin huzuruna çıktıgını unutma . namazı ciddiye almadan kılmak edepsizlik ve saygısızlıktır.
  ''vay o namaz kılanların haline ki onlar kıldıkları namazdan gafildirler'' (kıldıkları namazı ciddiye almazlar) maun suresinde gecen bu ayeti unutmamamız gerekir

 6. @hmet
  Üye
  şortla namaz kılınır mı? diye soran kardeşlere

  şort veya pijama ile kaymakam veya valinin önüne çıkılır mı?

 7. musab
  Hadis Öğrencisi
  Alıntı @hmet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  şortla namaz kılınır mı? diye soran kardeşlere

  şort veya pijama ile kaymakam veya valinin önüne çıkılır mı?
  Peki şalvarla kaymakam veya valinin önüne çıkılır mı?

+ Yorum Gönder
şortla namaz kılınır mı,  sortla namaz kilinirmi,  şort ile namaz kılınır mı,  şortla namaz,  sort ile namaz kilinirmi,  şortla namaz kılmak,  evde şortla namaz kılınır mı