+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İş dolayısıyla kazaya namaz bırakmak günah mı kazası kılınır mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. NAFİ
  Üye
  Reklam

  İş dolayısıyla kazaya namaz bırakmak günah mı kazası kılınır mı

  Reklam

  İş dolayısıyla kazaya namaz bırakmak günah mı kazası kılınır mı Mumsema Selamın Aleyküm işim dolayısıyla namazlarım kazaya kalıyor iş dolayısıyla kazaya kalan namazlar gunah mı olur ıs yerımde kılamıyorum çunku

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Iş dolayısıyla kazaya namaz bırakmak günah mı kazası kılınır mı


  Reklam


  İşten dolayı namazı kazaya bırakmak caiz mi?
  İş için de olsa namazı kazaya bırakmak caiz değildir. İşçinin iş verenden namazlarını kılmak için zaman talep etmesi gerekir. İzin verilmiyorsa, namazlarını kılabileceği bir işe girmesi daha hayırlıdır.
  Namaz dinin direğidir. Dinimizin direği ne ise o bizim hayat dinamiğimizdir. Namazı hava gibi su gibi görmeliyiz. İş yeri şartlarımız, ev ve çevre seçimimiz, evliliğimiz ve benzeri temel hayat ihtiyaçlarımız namaz eksenli bir seçime göre olmalıdır.
  Her şeye rağmen iş yeri şartlarında namazğı eda etme zorluğu ile karşılaşırsak, namazın sünnetlerini kısabiliriz. Sadece farzları kılarak geçici de olsa bir tedbir üretebiliriz. Mesela öğlen namazı veya ikindi namazı farz olarak kılındığında beş dakikadır. Beş dakikalık bir fırsatı muhakkak yakalarız. Abdestimizi önceden ayarlamamız halinde namaz bir sorun olmayacaktır. Buna rağmen namaz kılınamıyorsa, tenzili rütbe bile olsa farklı bir yere intikal ederek ve hatta rızkımızı başka bir yerden temin etmeye varıncaya kadar alternatiflere başvurmalıyız. Bunun adı namaz; herhangi bir şekilde tavizi asla yoktur.

 3. Ramadan
  Devamlı Üye
  bir farz namazını vaktinde kılmamak çok büyük günahlardandır.

+ Yorum Gönder