+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül abdesti nedir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. islamustafa
  Üye
  Reklam

  Gusül abdesti nedir

  Reklam
 2. Misafir

  Cevap: Gusül abdesti nedir


  Reklam


  Arapça Gasl`ın sözlük anlamı yıkamak demektir.

  Dinde gusül: Bütün vücüdun yıkanmasına denir. Buna taharet-i kübra da (büyük temizlik) denmektedir. Bu temizliği gerektiren şey cünüplüktür(cinsel ilişki). Kadınların nifas kanların sona ermesi de bu anlamdadır.

  Gusl, Allah'u Teâlâ'nın müslümanlar için emrettiği en önemli maddî-manevî temizlik biçimidir. Cenâb-ı Hak, "Eğer cünüb iseniz yıkanıp temizlenin" (el-Mâide, 5/6) buyurmaktadır. Gusül, tepeden tırnağa kadar vücudun her tarafını hiçbir yer kuru kalmayacak şekilde yıkamaktır. Namaz için alınan abdest "küçük abdest" kabul edilerek, gusle "büyük abdest" veya "boy abdesti" adı verilmektedir.

 3. islamustafa
  Üye
  benim sorduğum soruların hiç birisine cevap verilmemiş ve sorumun başlığı yanlış yazılmış

 4. musab
  Hadis Öğrencisi
  Aynı gusül abdesti sorularını görmekten cidden bıktım artık.

 5. islamustafa
  Üye
  harbiden ahir zamandayız. müslümanın derdiyle sorularıyla bile sıkılıyor müslümanlar

 6. musab
  Hadis Öğrencisi
  Müslümanın derdini dinler,bildiklerimi paylaşırım.Yeterki karşımdaki kişi biraz gayret etsin öğrenmeye,hiç erinmem ayrıntısına kadar yazarım meseleyi.Ki zaten meseleyi benim kadar açıklayan var mı mesajları bak bakalım?

  Ayrıca yöneticilerin kaç defa geri dönüşüm kutusuna attığı mesajlara ben cevap yazmışımdır;ama artık aynı gusül abdesti sorularını bırakın.Sitede kaç defa cevap yazıldı,bir gusül yazsan siteye kaç konu çıkacak.Herkes aynı soruyu sorsa bu forum ne hale gelir?Forumu okuyanlar aynı konuları okumak durumunda kalır,sadece kendinizi düşünmeyin,biz herkese düşünüyoruz.Herkese faydalı olmaya çalışıyoruz.

+ Yorum Gönder