+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hafızlık nedir? Hafızlık Nasıl Yapılır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hafızp
  Üye
  Reklam

  Hafızlık nedir? Hafızlık Nasıl Yapılır?

  Reklam

  Hafızlık nedir? Hafızlık Nasıl Yapılır? Mumsema Selamun Aleyküm dostlar ben erzincanda hafızlık yapıyordum 12 sayfaya kadar geldim kursumuzda bazı hocalardan kaynaklanan sorunlar yaşadık öğrenciler olarak açıkcası hafızlıktan soğdum ama hafızlıkta yapmak istiyorum kurstanda ayrıldım sizce ne yapmalıyım nasıl bir taktik uygularsam eski şevkim gelir.Hafızlık yapan herkesin böyle sorunlar yaşadığını duyuyorum hafız arkadaşlar yardımcı olabilirmi ?

 2. khrmn87
  Üye

  Kısaca Hafızlık nedir? Hafızlık Nasıl Yapılır?


  Reklam


  Hafızlarla ilgili hadisler

  Cabir bin Abdullah (r.a) dan: “Hz Peygamber (sas) Uhud şehidlerin den iki kişiyi bir kefende birleştirir (ya bir kefene iki kişiyi sarar yada bir kefeni ikiye bölüp iki kişilik yapar) “Hangisi kuranı daha çok ezberine almıştır?” buyurdu. Kendisine bu ikisinden biri işaret edildiğinde, kabirdeki lahde önce onu koyar. “ben bunlar hakkında kıyamet günü şahitlik yapacağım” buyurdu. Yıkanmadan cenaze namazı kılınmadan kanlarıyla defnedilmesini emir buyurdu.” demİştir.

  Sahih-i buhari 676. Hadis

  Hz Aişe (ra)dan. Hz Peygamber (sas) “Kur’an’ı ezberinden okuyan kimsenin misali, vahiy kâtibi olan değerli ve güvenilir meleklerle beraberliktir. Kendisine zor geldiği halde Ku’an okumaya devam eden kimseye de iki sevap vardır.” buyurmuştur. (bu iki sevap, okuma zorluğundan dolayı karşılaştığı güçlük nedeniyle alacağı sevapla okuma nedeniyle alacağı sevaptır)

  Sahih-i buhari 1794. Hadis  Ebu Hureyye (r.a) dan: “Hz Peygamber (sas) şöyle buyurmuştur. “Ancak iki konuda imrenme (haset ) vardır. Bir kimse ki Allah kendisine Kur’an öğretmiş oda gece ve gündüz her vakitte Kur’an’ı okur, komşusu sesini duyarda: “keşke falan kimseye verilen bana da verilseydi de onun yaptığı gibi bende yapsaydım.” der . Diğer bir kimse ki Allah kendisine mal vermiş oda hak yolunda bunu tüketir, başka biriside: “ keşke falan kimseye verilen bana da verilseydi de onun yaptığı gibi bende yapsaydım.” der.

  Sahih-i buhari 1813. Hadis  Hz Osman (r.a) dan: “Hz Peygamber (sas): Sizin en iyiniz Kur’an’ı öğrenen ve öğreten kimsedir.” buyurmuştur.

  Sahih-i buhari 1814. Hadis  Abdullah b. Mes’ud (ra): “Hz Peygamber (sas) : Sizden birinizin: Şu kadar, şu kadar ayeti unuttum” demesi ne kötü bir şeydir. Tersine o unutmadı, unutturuldu. Sizler Kur’an’ı okuyup hatırda tutmaya çalışın. Çünkü Kur’an’ın, kişilerin göğsünden kaçıp gitmesi develerin kaçıp gitmesinden daha çabuktur.” buyurdu.” demiştir.

  Sahih-i buhari 1817. Hadis  İbni Abbas (ra) rivayetle: “Kalbinde Kur’an’dan bir miktar bulunmayan kimse harap ev gibidir. “

  Riyazu’s salihin 1002. Hadis  İbni Mesud (ra) rivayetle: “Kim Kur’an’ı Kerim’den bir harf okursa, onun için bir iyilik sevabı vardır. Her bir iyiliğin karşılığı da on sevaptır. Ben, elif lam mim bir harftir demiyorum; bilakis elif bir harftir, lam bir harftir, mim bir harftir.” Riyazu’s salihin 1001. Hadis  Abdullah İbni Amr İbni As (ra)dan rivayetle: “Her zaman Kur’an okuyan kimseye şöyle denecektir: oku ve yüksel, dünyada tertil ile okuduğun gibi buradada tertil ile oku. Şüphesiz senin merteben, okuduğun ayetin son noktasındadır.”

  Riyazu’s salihin 1003. Hadis  Ebu Hureyye (ra) rivayetle: “Bir cemaat Allah’ın evlerinden bir evde toplanır, Allah’ın kitabını okur ve aralarında müzakere ederse, üzerlerine sekinet iner, onları rahmet kaplar ve melekler etraflarını kuşatır. Allah Teala da o kimseleri kendi nezdinde bulunanların arasında anar.”

  Riyazu’s salihin 1025. Hadis  Ebu Ümame (ra) rivayetle: “Kur’an okuyunuz. Çünkü Kur’an, kıyamet gününde kendisini okuyanlara şefaatçı olarak gelecektir.”

  Riyazu’s salihin 993. Hadis  Nevvas İbni Sem’an (ra) rivayetle: “Kıyamet gününde Kur’an ve dünyadaki hayatlarını ona göre tanzim eden Kur’an ehli kimseler mahşer yerine getirilirler. Bu sırada Kur’an’ın önünde Bakara ve Ali İmran sureleri vardır. Her ikiside kendilerini okuyanları müdafaa için birbiriyle yarışırlar. “

  Riyazu’s salihin 994. Hadis

 3. Ufkuaçık
  Devamlı Üye
  Fatiha Suresini zaten ezbere biliyoruz.Bilindiği gibi hafızlık 1.inci cüz'ün son sayfasından başlayarak diğer cüzlerin son sayfalarını ezberleyerek kademeli bir şekilde ezber yapılmaktadır.Fakat Bakara Suresinin başından başlayarak ezberlesek ileri ki zamanda ilk ezberlediklerimizi unutur muyuz?.Yoksa boşuna mı ezberlemiş oluruz?

 4. Misafir
  Selamun aleykum. Ben 12 yasindayim Hafizlikda guzel metot ariyorum. Acaba nasil? Nasil bir yontemle ezberlemeliyim? Allah razi olsun hepinizden. Sayqilar

 5. Misafir
  bence sen nerede yapacağına inanıyorsan orada yap
  kardeş bende yurtta kalmak istemiyom ama hafız olmak istiyom bana yardımcı olabilirmisin

+ Yorum Gönder
hafızlık nedir