+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Eskiden kötü biriydim Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. uxgxuxrx
  Üye
  Reklam

  Eskiden kötü biriydim

  Reklam

  Eskiden kötü biriydim Mumsema Selamunaleyküm ben 15 yaşında bir gencim.son 1 yıldır kendimi toparladım. kendimi namaza sadakaya ve yardıma vb gibi güzel işlere verdim. ve mutluyum ama eskiden küfürüm vardı ahlak dışı haraketlerde vardı.her türlü kul hakkına da girmişimdir. eskiyi düşününce canım sıkılıyor mesela birisine küfür ettim o tanıdık bile olsa hatırlamıyorum veya birisine ahlak dışı bir haraket yaptım om tanıdık olsa bile hatırlamıyorum. ne yapacağımı şaşırdım. aklıma geldikçe bunalıyorum bunlar eskide kaldığı için Allah(c.c) ahirette kul hakkı işlediğim kişilerle barıştıracağını umut ediyorum inşallah Yüce Rabbim bizleri affeder. ve siz kardeşlerimdende fikir almak istiyorum

 2. Şii
  Emekli

  Cevap: Eskiden kötü biriydim


  Reklam


  Konuyla ilgili çok uç bir kıssa var. Şu an arayıp bulamadım aklımda kaldığı kadarıyla yazayım. Peygamberimiz zamanında mezar kazıcısı bir adam varmış. Bu adam bir gece mezarları kazarken, kazdığı mezardaki vefat etmiş bayana tecavüz etmiş şehvetine yenilerek. Daha sonra o bayan rüyasında(ya da manevi bir halde) adama görünüp sen beni kirlettin vallahi mahşerde senden öcümü alacağım demiş. Adam bu olaydan sonra ağlayarak Hz. Muhammed(s.a.a)'in huzuruna çıkmış günahını anlatmış. Günahın dehşetini gören Rahmet Peygamberi bile dayanamayıp onu kovmuş. Adam yine de umudunu kesmeyerek 40 gün Allah'a tevbe ve istiğfarda bulunmuş ve sonunda "Allah'ım ya beni affetiğini bana bildir veya gökten bir ateş yolla beni yaksın, dayanamıyorum" diye yalvarmış. Neyse kıssanın sonunda Hz. Muhammed(s.a.a) adama Allah'ın onu affettiğini bildirmiş.

  Yukarda anlatılan gerçek olayda kişinin işlediğinin içerisine kul hakkı da giriyor dikkat ederseniz. Öyle ki vefat etmiş kadın canlanıp onu affetmiyeceğini söylüyor.
  Burda anlatmak istediğim siz kul hakkı yemişsiniz ama kimler olduğunu unutmuşsunuz. Hellalik almayı sadece dünyevi düşünmeyin. Yaptığınız bu günahlardan pişmanlık duysanız, mahçubiyet hissetseniz sizin bu hallerinizi ettiğiniz tevbeyi Allah hakkına girdiğiniz insanlara mahşerde gösterir elbet. Yukardaki kıssa da bu görüşe delildir. Allah o kulun tevbesini kabul etmişse zulmettiği kişi de onu affetmiştir. Zira hakkına girilen kul hakkını helal etmedikçe Allah affetmez.

  Yine "Allah'ım hakkına girdiğim kullara sen yardım et, onlara acı." diye de dua edin bence.

 3. Şema
  el-âsa limen âsa
  Hatırladığın kul haklarını öde gerisini Allah c.c. affeder

+ Yorum Gönder