+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namaz,kuran ,abdestile ilgili aklıma takılan sorular Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sehervakti
  Devamlı Üye
  Reklam

  Namaz,kuran ,abdestile ilgili aklıma takılan sorular

  Reklam

  Namaz,kuran ,abdestile ilgili aklıma takılan sorular Mumsema 1)Kuran olan odada günah işlemek ile kuran olmayan odada günah işlemenin farkı var mı?

  2)Eğer farkı var ise Kuran bu odada dolabın(kapalı mekan) içindeyse bile aynı hüküm geçerlimidir?

  3)Hani yellendikten sonra kendimizi sıkarız ,makat bölgemizde küçük bir his olur bilmiyorum hissettinizmi ,bende abdest aldıktan sonra oldu bir his oldu ses yok koku yok ama bir his bişe olduğu garanti de ne olduğu belli değil ben vesveseliyken onu çokkafaya takardım bunda ,efendimiz(sav)hadisine dayanarak tekaralamadım abdestimi ,gaz mı yoksa başka bişey mi haala bilmiyorum.

  4)Mesela vacipin gecikmesi bir rukun vakti bu bir rukun secdede olabilir kıraatte hangisine uyacağız?

  5)Eğer secdeyse 1 tesbih mi 3 tespih mi olarak uygulayacağız

  6)Allahuekber diyip kalktık namazda bu kalkarken geçen boş süre vacipin gecikmesine girer mi çünkü susuyoruz. o yüzden sordum
  Allah razı olsun

 2. @hmet
  Üye

  Cevap: Namaz,kuran ,abdestile ilgili aklıma takılan sorular


  Reklam


  1. Allah her yerde. neden Allah değilde Kuran?
  2. boş soru
  3. bu vesvesedir aldırma.
  4. bilmiyorum, anlamadım
  5. 3 defa okumak sünnettir.
  6. çok abartıyorsun

 3. sehervakti
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun

 4. musab
  Hadis Öğrencisi
  4.Bu konuda direk nass olmadığı için hepsi yorumdur.Bazı kitaplarda bir subhane rabbiyel azim diyecek kadar yazar bazılarında bir subhane rabbiyel ala diyecek kadar.Bazılarında bir fatiha okuyacak kadar yazar.Ama bu konuyu abartmamak lazım.Bir saniye sessiz kaldım namazda gecikme oldu mu gibi sorular gereksiz abartıdır.

 5. sehervakti
  Devamlı Üye
  1 saniye değil ama imam geçen vitir vacip te teravih den sonra fatihayı okumadan önce biraz bekledi sehiv secdesi de yapmadık bende şüphelendim.Ama bide aklıma şöyle bişey geliyor mutlak güç sahibi rahman ve rahim olan rabbimiz bi çok şeyi affediyor ,biz de namazı kılmışız, yok biraz bekledik mi gülme vesveseleri vs vs rabbimiz aceba namazı mızı kabul etmedi mi diyoruz bence yanlış düşünüyoruz Allah onları kabul eder inşaallah neden etmesin ki bunlar büyük hatalar mı?

+ Yorum Gönder