+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hürmet i müsahere nedir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. inanılır
  Üye
  Reklam

  Hürmet i müsahere nedir

  Reklam

  Hürmet i müsahere nedir Mumsema Selamun Aleykum hurmet-i muhasara konusunda çok takıntılı ve vesveseliyim birinin elini öperken sarılırken aklıma gözümün önüne kötü düşünce geliyor gözümde canlanıyor sonra artık insan dokunma sonucumu oluyor içimde bi kısa süre heyecan gibi kıpırdama gibi bişey oluyor
  bu şehvet mi yoksa bana mı öyle geliyor birde aynı şey evlenmeyi düşündügüm kızın annesinin elini öperkende içime gelmişti bi kere ama istem dışı içte degişik birşey oluyor şimdi böyle oldu diye hemen hurmeti muhasara gerçekleşiyor mu evlenecegim kız bana haram mı olmus mu oluyor böyle ufak şeylerden hemen gerçekleşir mi çok korkuyorum şimdiden ALLAH razı olsun

 2. inanılır
  Üye

  Cevap: Hürmet i müsahere nedir


  Reklam


  konu hakkında bilgisi olan varsa lütfen cevap atsın

 3. imam
  Üye
  konularınıza cevap yazmayın ki "0" cevap olarak görünsün ve cevap yazılsın
  konuna cevap yazılmış olarak görünecek bilgin olsun

  Hürmeti Müsahere ne demektir? Hakkında bilgi için aşağıdaki linkte  Musahare nedir? Müsahere ne demek

 4. doganozguc
  Üye
  Evlenme yasağı denilen hürmet-i musahere, evlilik neticesinde meydana gelen akrabalarla evlenme yasağıdır(kayınvalide veya kayınpederle evlenmenin haram olması gibi).

  İmam-ı Şafii'ye göre dokunmak ve bakmakla hürmet-i müsahare gerçekleşmediği gibi
  İmam Ahmed bin Hanbel'e göre de birleşme vuku' bulmadan hürmet-i müsahere sözkonusu olmaz.

  Bu görüşten yola çıkarak, bir baba kızıyla veya bir anne oğluyla cinsî münasebette bulunursa o kişilerin eşlerine karşı nikâhları ebediyen düşer. Bunun sebebi artık kendi eşininhürmet-i musahereile “evlenilmesi yasak olanlar” kategorisine -zina ettiği kimsenin annesi veya babası olması sebebiyle- dâhil olmasıdır. Bu durum sadece cinsi münasebet gerçekleştiği takdirde geçerli olur.

  Ebu Hanîfe'ye göre ise, zina aynen evlilik gibi sihrî hısımlık meydana getirir. Çünkü nikâh cinsî temas anlamına gelir. Bunun meşrû veya gayr-i meşrû olması arasında bir fark yoktur. Hatta, bir kadını yalnız şehvetle öpmek veya okşamak, tenasül uzuvlarına bakmak evlenme yasağı doğurmaya yeterli sayılır. Aynı şey kadın için de geçerlidir. Böylece bir erkek bir kadınla zina edince, bu kadının annesi, ninesi...ile kızı ve kız torunları zina eden erkeğe haram olur. Aynı şekilde, zina eden kadın da, zina ettiği erkeğin usûl ve furûu ile evlenemez.

  (es-Serahsî, el-Mebsût, IV, 204 vd.; el-Cassas, Ahkâmü'l-Kur'ân, ll, 137; eş-Şîrazî, el-Muhezzeb, l l, 45; eş-Sevkânî, Neylü'l-Evtâr, VI, 57; el-Mevsılî, el-İhtiyâr, 111, 88; Bilmen, Astilâhât-ı Fıkhiyye Kâmusu, II, 97; Hamdi Döndüren, Delilleriyle İslâm Hukuku, İstanbul, 1983, s. 215. 216).

+ Yorum Gönder