+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Abdeste engel maddeler hakkında (artık çıldıracağım bu durum yüzünden ) Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sstrn
  Devamlı Üye
  Reklam

  Abdeste engel maddeler hakkında (artık çıldıracağım bu durum yüzünden )

  Reklam

  Abdeste engel maddeler hakkında (artık çıldıracağım bu durum yüzünden ) Mumsema Selamun Aleykum

  Öncelikle sizden isteğim bir kalem alıp bir kağıda değdirip o oluşan şeklin boyutuna bakın. Şimdi sorum/sorunum; Abdest almadan önce elimi kontrol ettim sadece bakarak bir şey göremedim. Namazı kıldım lavaboya gittim bu sefer ışık biraz daha çoktu ve bende elimi burnuma kadar getirip tekrar baktım ve yukarda dediğim gibi oluşan boyuttan daha da küçük olan abdeste engel madde gördüm.

  Şimdi dinimizde bunun kolaylığı var mı ben artık çıldıracam tam namazı kılıyorum haydi tekrardan bu durum yüzünden kıl. Dinimizin şöyle bir kolaylığı var mı? Sadece bakınca gördüklerimizden sorumluyuz, o kadar küçük maddelerden sorumlu değiliz ? ve benim o maddeyi gördükten sonra namazı tekrar etmeme gerek var mı ?

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Abdeste engel maddeler hakkında (artık çıldıracağım bu durum yüzünden )


  Reklam


  vücudun herhangi bir yerine bulaşan kimyasal boyalar abdeste mani midir?
  abdeste nede namaza engel değil okadar abartmamak gerek Abdest organlarından her hangi birinin üzerinde suyun deriye geçmesine engel olan bir madde bulunursa, alınan abdest sahih olmaz. Örneğin oje, uhu, sakız bu türdendir.

  Deri üzerinde bir tabaka meydana getirmeyen kına, boya ve benzeri maddeler abdeste engel değildir. Çoğu kez hamur yoğuran ev kadınları yada fırıncıların ellerine yapışıp kuruyan hamur az bir şeyse ve hemen ıslanıp kaldırılması mümkün değilse, onlar hakkında bu vaziyette aldıkları abdest caizdir denilmiştir.

  Tırnak altlarına girip kuruyan hamur ve benzeri maddelerin de temizlenip altına suyun nüfuz etmesini sağlamak gerekir.

  Ancak tarla, bahçe ve benzeri iş yerlerinde çalışıp tırnak altlarını devamlı surette temiz tutmaları mümkün olmayanlar hakkında fetva verilmiştir. Yani onlar o vaziyette abdest alıp, namaz kılabilirler.

  Bu konuda İmam Ebu Nasr El-Saffar'ın şöyle dediği Fetavai Hindiyye nakletmiştir: "Tırnaklar parmak uçlarını örtecek kadar uzunsa herhalde altlarını yıkamak gerekir. Kısa olursa buna gerek yoktur." El-Muhit kitabında da bu husus belirtilmiştir. Fethülkadirde uzun olan tırnakların herhalde altlarını yıkamak gerekir. Buna başka bir görüş eklemek lüzumsuzdur, deniliyor.

  Ne varki fakihlerin hepsi de çeşitli iş yerlerinde çalışan kadın ve erkeklerin tırnak altlarının bazı bazı maddelerin girmesinden korunması mümkün olmadığı için abdestte yıkanması gerekli değidir, demişleridir. Fetva buna göredir.

  Boyacıların tırnaklarında kalan boyalar, zaruret sebebiyle, abdestlerine zarar vermez. Fakat bir zarurete müstenid olmayıp tırnakların üzerinde ince bir tabaka teşkîl eden ve altlarına suyun geçmesini önleyen boyalar, abdestin sıhhatine mânidir.

+ Yorum Gönder