+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazda rekat sayısında şüpheye düşmek namazı tekrar etmeyi gerektirir mi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sstrn
  Devamlı Üye
  Reklam

  Namazda rekat sayısında şüpheye düşmek namazı tekrar etmeyi gerektirir mi ?

  Reklam

  Namazda rekat sayısında şüpheye düşmek namazı tekrar etmeyi gerektirir mi ? Mumsema Selamun Aleykum

  Mezhep fark eder mi bu konuda bilmiyorum ama hanefi mezhebi için: Öğle namazını kılarken acaba 3.rekatı kıldım mı kılmadım mı diye şüpheye düştüm. Namazı tekrar etmem gerekli midir?

  Diğer sorum mesela işimiz çıktı biz farzı kıldıktan sonra boş vaktimiz olduğu zaman sünnetleri de kılabilir miyiz her namaz için ?

 2. Şii
  Emekli

  Cevap: Namazda rekat sayısında şüpheye düşmek namazı tekrar etmeyi gerektirir mi ?


  Reklam


  Aleykum Selam,
  Sevih secdesi gerekir.

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  Hanefi Mezhebinde namazdayken üç mü dört mü kıldım diye tereddüte düşen kişinin başına bu olay ilk defa geliyorsa,ya da çok nadir geliyorsa o namaz batıldır.Baştan kılması gerekir.

  Ama bu iş kişinin başına sık sık geliyorsa hangisi ağır basıyorsa onu kabul eder ona göre kılar.Yani üç mü kıldım dört mü kıldım diyen kişi,büyük ihtimal dört kıldım diyorsa dört rekat olarak kabul eder.

  Eğer üç mü dört mü kıldım meselesinde iki tarafta eşitse,yani bir şey diyemiyorsak az olan rekatı kabul ederiz.

  Vehbe Zuhayliye hususi baktım emin olmak için;ama namazın sonunda sehiv secdesi yapılır demiyor ben de yapılır diye biliyordum.Bu konuya daha sonra bakacağım.  Şafi Mezhebinde;üç mü dört mü kıldım diye tereddüte düşen kişinin bir tahmini olsa dahi az olan rekatı kabul eder ve namazın sonunda sehiv secdesi yapar.


  2.)İkindinin ve sabahın farzını kıldıktan sonra sünnet namaz kılamazsın.Diğer namazlarda yani öğle,akşam ve yatsı farzlarını kıldıktan sonra sünnet namaz kılabilirsin.

+ Yorum Gönder
sabah namaz