+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Alllahin (c.c) sevdigi huylar hangisidir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. selam
  Emekli
  Reklam

  Alllahin (c.c) sevdigi huylar hangisidir?

  Reklam
 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Alllahin (c.c) sevdigi huylar hangisidir?


  Reklam


  Alllahin (c.c) sevdigi huylar hangisidir?  3/76: ...Allah, takva sahiplerini sever.
  16/128: Hiç kuşkusuz ki Allah, takva sahipleri ve ihsanda bulunanlarla beraberdir.

  Allah'ın dostluğuna ve sevgisine takva sahipleri erişmişlerdir. İmanın kuvvetlendirilmesi ve nefsin kötülüklerden arındırılması ile kemale eren takva sahipleri, Allah'ın kendilerine ihsan ettiklerini, onlar da insanlara ihsan etmek suretiyle yansıtan yüce benliklerdir.

  ALLAH YANINDA EN DEĞERLİ İNSAN

  49/13: ... Muhakkak ki, Allah yanında en değerli olanınız, takvaca en ileri olanınızdır...

  Her insan, doğuştan Allaahü Teâlâ'ya aynı uzaklıktadır. Ancak kendi amelleri (çalışmaları) neticesinde değeri artar veya eksilir. Kur'ân; insanın mevki, sınıf, zenginlik, ırk, iklim, bölge farkından kaynaklanan üstünlüklerini tamamiyle siliyor. Onların yerine, yegâne değer ölçüsü olarak insanın kendi niyet, gayret ve çalışmasının ürünü üstünlükleri, esas ölçü olarak alıyor. Kur'ân: " Allah katında en değerli ve şerefli insan, takvası en ileri olandır. " prensibini yaratılış kanunu olarak açıklıyor. Allah katında insanlar arasındaki eşitlik takva ile değişiyor ve o üstünlük ölçüsü oluyor. Kul, yalnız ve yalnız şahsî gayret ve çalışmaları ile yücelmektedir. Zümer 39/61: " Takva sahiplerini Allah, kendi başarıları ( iman ve ibadeti ) sebebiyle kurtuluşa çıkarır... "

  Dünya hırsına kapılan ve Allah'ın yasalarını uygulamayan servet şımarığı zenginler, menfaatçi devlet adamları, kibirli aristokratlar v.s. Allah katındaki değersizlikleri, bu yaratılış kanunu ile daha iyi anlaşılmaktadır. İnsanların yaratılış yasalarına uygun gayret ve çalışmasının mahsulü iyilik ve güzellik sergilemeleri cennetlerini kazandırcak, yaptıkları zulüm ve nankörlükler de azab ile acı çekmelerini ve cehennemi gerektirecektir.

+ Yorum Gönder