+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazı kıldığını sanmak hakkında Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sstrn
  Devamlı Üye
  Reklam

  Namazı kıldığını sanmak hakkında

  Reklam

  Namazı kıldığını sanmak hakkında Mumsema Selamun Aleykum

  Namaz kıldım ve kalbim mutmain oldu yani namazım oldu namazı bozacak,engel olacak bir şey olmadı diye. Aradan 5 dakika geçti elime baktım abdeste engel madde var. Ben onu görünce yıkıldım çünkü namazı kıldım diye huzurlu şekilde oturuyordum ve bu durum bende epey zamandır var namazı kılıyorum kalbim mutmain oldu kıldığım namaz ile ilgili ama bu olaydan sonra yıkıldım. Bu zamana kadar kalbim yanılmış mı ? Olmayan namazlarım var mıdır ? Şu an bile namazı kıldığım için(yeniden kıldım) kalbim mutmain oldu ama ya namaz kıldığımı zannedipte namazlarım olmuyorsa moralim alt üst oldu ?

 2. Şii
  Emekli

  Cevap: Namazı kıldığını sanmak hakkında


  Reklam


  Aleykum Selam,
  Konuyu anlamanız açısından şu örnek. Oruç tutan bir ihtiyarı yanlışlıkla yemek yerken gördüğünüzde uyarmayın zira o Allah'ın ikramıdır manasında güzel bir söz vardı, hadis diye hatırlıyorum. Olaylara dindeki bu hoşgörüyü düşünerek bakmalıyız. Yine başka bir örnek sabah namazına uyanamamak(bilerek değil) günah değildir sadece kaza edilmesi gerekir. Ama bilerek uyanmamak günahtır. Siz de abdeste mani şeyi görmediğinizde böyle değerlendirilirsiniz bu mantığa göre.

 3. sstrn
  Devamlı Üye
  Tamam da abdest aldığını sanıp namaz kılıyorum ve ben bir nevi de olsa kendimi kandırmış olmaz mıyım ? Rabbime hesap verirken ne yaparım peki ?

+ Yorum Gönder