+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazda gülmek ile ilgili ölçü nedir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sehervakti
  Devamlı Üye
  Reklam

  Namazda gülmek ile ilgili ölçü nedir

  Reklam

  Namazda gülmek ile ilgili ölçü nedir Mumsema Namazda güldüm nefes sesimi duydum kimse yoktu yanımda kimse duydumu duymadı mı bilmiyorum ama hahaha diye kahkaha atmadım sadece nefesli şekilde güldüm sadece namazı iade ettim abdestim bozulmamıştır değil mi?

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Namazda gülmek ile ilgili


  Reklam


  Namazda sesli gülmenin hem namazı hem de abdesti bozmasının delili nedir?
  Hanefiler (1) namazda gülme ile kahkahayı birbirinden ayırmışlardır. Hanefilere göre gülmek sadece kendisinin duyabileceği kadar olan harekettir. Gülmede yanındakiler sesi işitmez. Bu şekilde gülmenin hükmü sadece namazı bozmuş olmaktır. Bu türlü gülmek abdesti bozmaz.

  Fakat kahkaha hem namaz kılanın kendisinin hem de yanındakilerin işiteceği kadar olandır. Bu hem namazı hem de abdesti bozar. Tebessüm ise sessiz olarak ortaya çıkan hareket olup bundan ötürü namaz bozulmaz.

  Hanefilerin yukarıdaki görüşlerinin dayandığı delil mana olarak şu hadisi şeriftir: "Sizden her kim kahkaha ile sesli olarak gülerse hem namazı hem de abdesti birlikte iade etisin." (2)

  El-Hidaye 1, 6.; El-Bedayi 1, 232

  Bu konuda rivayet edilmiş müsned ve mürsel hadisler vardır. Müsned olan hadisler Ebu Musa el Eşari, Ebu Hureyre, Abdullah b. Ömer, Enes b. Malik, Cabir b. Abdullah, İmran b. Husayn ve Ebu'l-Muleyh tarafından rivayet edilmiştir. Ebu Musa hadisini Taberani rivayet etmiştir: "Bir ara Resulullah (a.s.) insanlara namaz kıldırırken bir adam mescide girerek mescid içindeki bir çukura düşmüştü. Bu adamın gözleri kör idi. Namazdaki cemaatin çoğu buna güldüler. Bunun üzerine Hz. Peygamber (a.s.) gülen cemaatin namazları ile birlikte abdestlerini yenilemelerini emretmiştir." Nasbu'r-Raye 1, 47-54.

  (bk. Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı Ansiklopedisi, c. 2, s. 151)

 3. sehervakti
  Devamlı Üye
  Bana sadece sorumun cevabı gerekti ben bunları zaten biliyorum nefes sesini sordum çünkü bunda şüpheye düşmüştüm
  Allah razı olsun

+ Yorum Gönder