+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Her imamın mantıklı gelen yönlerini alıp karma oluşturabilir miyiz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. alperylmz
  Üye
  Reklam

  Her imamın mantıklı gelen yönlerini alıp karma oluşturabilir miyiz?

  Reklam

  Her imamın mantıklı gelen yönlerini alıp karma oluşturabilir miyiz? Mumsema Bir imamda sabit kalmak farz mıdır? Mesela ben hanefiyim ama ufak bir kanın abdesti bozmayacağını düşünüyorum.Aynı şekilde secdeye gitmeden elleri göğüs hizasına koymak mantıklı geliyor.Namazın farzlarını imam ve cemaat herkesin yapması gerektiğini düşünüyorum.Bayan elinin abdest bozmayacağını ve köpeğin sürtünmesinin necis olmayacağını da farklılıklar arasında.
  Niye birine uymak zorundayım.Hepsi ehli sünnet imamı değil mi?Bana mantıklı gelmeyen şeyi niye yapayım?

 2. mum
  Administrator

  Cevap: Her imamın mantıklı gelen yönlerini alıp karma oluşturabilir miyiz?


  Reklam


  Bu yapmak istenilen caizdir ama belirli bir ilim seviyesin ulaştıktan sonra...
  Uyulması istenen konuda delil nedir? sıhhat derecesi nedir?
  Bütün imamların delillerini/delillerle ilgili görüşlerini öğrendikten sonra kuvvetli olan görüşe uyulabilir.
  (ilmi derece, Kitap ve sünnet ilimleri ile usul ilimlerini kastediyorum)
  Ama ilim olmadan sadece bu şekil hoşuma gidiyor diye başka görüşlerden derleme yapmak, hiç bir alim tarafından hoş karşılanmamıştır.

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  Ben bu işi mantıklı bulmuyorum deme lüksümüz yok.Mezheplerin kolay hükümlerini alıp yeni bir Mezhep de oluşturamayız.Ama müctehidlerin o konu hakkında görüşlerini okursun,delillerine bakarsın,hadisleri nasıl yorumladıklarına bakarsın sonra diyebilirsin Şafi Mezhebinin görüşü daha uygun gibi vs.

 4. alperylmz
  Üye
  İşte benim de dediğim neden birine uymak zorundayız?Günümüz müslümanlarının çoğu İmam Rabbani'yi tanımıyor bile.Ben araştırma yapıp kendimce mantıklı olanları topluyorum

+ Yorum Gönder