+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Vücutta bulunan maddelerin altına suyu geçirip geçirmediğini nasıl anlarız Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sstrn
  Devamlı Üye
  Reklam

  Vücutta bulunan maddelerin altına suyu geçirip geçirmediğini nasıl anlarız

  Reklam

  Vücutta bulunan maddelerin altına suyu geçirip geçirmediğini nasıl anlarız Mumsema Selamun Aleykum

  Ben bıktım bu durumdan artık abdest almadan önce elimi ovuyorum 2 3 defa bazen 1 defa ama namaza gidince gözüm elimde bir yere çarpıyor bir madde var orada ancak tırnağımla kazıyınca çıkıyor. 3 haftadır Cuma namazı aksiliklerden kılamıyorum. Bu hafta da bu durum oldu bende yeter dedim abdeste engel olacak birşeylerle uğraşmadım kılıyorum dedim kendi kendime ve kıldım. Dinimizde bunun ölçüsü nedir ? Birde tırnak aralarımda beyaz maddeler oluyor(sabun artığı gibi maddeler) bunlar engel midir abdeste ?

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Vücutta bulunan maddelerin altına suyu geçirip geçirmediğini nasıl anlarız


  Reklam


  Şafiî alimlerinin görüşlerine göre de tırnak ve benzeri şeyleri kesmek Sünnettir, vacip değildir. Kesilmesi ister vacip ister sünnet olsun, altında kir ve toprağın bulunması abdestin sıhhatine mani değildir. Yalnız hamur, mum ve benzeri bir şey olursa manidir. Peygamber (sav) tırnakların kesilmesini emreder, ama namazın iadesini emretmezdi. Tırnakların altındaki kir abdestin sıhhatine mani olsaydı mutlaka o halde kılınan namazın iadesini emredecekti.

  Abdest konusunda olduğu gibi, gusülde de suyun deriye geçmesine engel olan maddeler önceden giderilmelidir. Aksi halde yapılan guslü yerine gelmemiş olur.
  , Cumâ namazı öncesi gusül abdesti almalı.
  tırnakları kesmeli ve beyaz giymeli.güzel koku sürünmeli
  her cuma namazı öncesi bunlar yapılırsa cuma namazını kılmana hiç bir şey engel olmaz

+ Yorum Gönder