+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazdan sonra kalbin mutmain olması hakkında soru Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  sstrn
  Devamlı Üye
  Reklam

  Namazdan sonra kalbin mutmain olması hakkında soru

  Reklam

  Namazdan sonra kalbin mutmain olması hakkında soru Mumsema Selamun Aleykum

  Önceleri namaz kıldıktan sonra çok şüphem olurdu ama o kadar çoktu ki 2 defa kıldığım namaz bile olurdu. Şimdi aradan epey zaman geçti. Mesela namaz kıldıktan eve geliyorum kalbim mutmain olmuş şekilde günlük rutin işlerimi yapıyorum. Bir defa da böyle kalbim mutmain olmuş şekilde eve geldim. Acaba oldu mu olmadı mı şöyle böyle vesveseler kafamda dolaşırken tam abdest alıp en baştan kılacakken kalbimden '' Boşu boşuna tekrar kılıyorsun '' düşüncesi geçti bende kılmadım doğru mu yaptım ?

 2. 2
  Şii
  Emekli

  Cevap: Namazdan sonra kalbin mutmain olması hakkında soru


  Reklam


  Aleykum Selam,
  Doğru yaptınız. Zira namaz her kıldığında kalbe huzur vermeyebilir ama bu namazın geçersiz olduğu anlamına gelmez. Vesvese yapmayın hiç. Vesveseyle mücadele etmeyi de dini bir görev biliniz. Zira insanın kendine her türlü zararı vermesi haramdır. Siz de biz de olmuş ibadetimizi acaba olmamış dur bi daha kılıyım dersek nefsimize haksızlık yapmış oluruz. Bu tür vesveselerin giderilmesinin tek yolu da ilimdir. Zira namazda belki kuralların tamamına uymuyorsunuz ordaki çözüm tekrar kılmak değildir. Hızlı kılıyorsanız ağırlaştırmalısınız. Secde ve rükuları uzatmak sünnettir. Zira Peygamber'imiz böyle kılarmış. Namazda tadil-i erkan dedikleri düzgün kılma kurarlarını mümkün mertebe okur ve uygularsanız vesvese kalmaz.

+ Yorum Gönder