+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Peygamber Efendimiz elini hiç öptürmüş müdür? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. selam
  Emekli
  Reklam

  Peygamber Efendimiz elini hiç öptürmüş müdür?

  Reklam
 2. mum
  Administrator

  Cevap: Peygamber Efendimiz elini hiç öptürmüş müdür?


  Reklam


  İslam’da El Öpmek Var Mıdır?


  Sahâbilerin, Hz. Peygamber (s.a.s.)'in elini öptükleri rivâyet edilmiştir (Ebû Dâvûd, Sünen, Kitâbu'l-Edeb, 5223). İki Yahudi'nin Resulullah'a gelip ona soru sorduktan sonra elini öptüklerini Tirmizî nakletmektedir (Tirmizî, Sünen, İsrâ Tefsiri, İbn Mâce, II, 1221).

  Kâb b. Mâlik ve arkadaşları, affedilmelerine ilişkin ayetler inince (bk. DARGINLIK Mad.) Rasûlullah'a giderek mübarek ellerini öpmüşlerdir. Hattâ peygamberimizin mübarek elini öpenlerin bile elleri öpülmüştür (a.g.e., s.42, Ahlâk Hadisleri Trc:Fikri Yavuz; İstanbul 1975, II, 352-353.)

  devamı için TIKLA


  SORU: Selamünaleyküm hocam.
  Geçen gün bir hoca tv’ye çıkıp İslamda el öpme olmadığını, peygamberimizin hayatı boyunca el öptürmediğini söyledi.. Oysaki ben el öpme ile ilgili peygamberimizin el öptürdüğüne dair bir dolu hadis okudum… Örnek: Sahâbilerin, “Peygamber (s.a.s.)’in elini öptükleri rivâyet edilmiştir” (Ebû Dâvûd, Sünen, Kitâbu’l-Edeb, 5223). “İki Yahudi’nin Resulullah’a gelip ona soru sorduktan sonra elini öptüklerini Tirmizî nakletmektedir (Tirmizî, Sünen, İsrâ Tefsiri, İbn Mâce, II, 1221). “Zari İbni Amir (r.a.) şöyle buyurmuştur: “Biz Medine-i Münevvere’ye geldiğimizde yüklerimizi bırakır bırakmaz hemen Rasulullah’a koşup onun elini ve ayağını öptük.” (Ebû Dâvûd, Sünen, Kitâbu’l-Edeb, 5225) “Abdullah b. Ömer (başından geçen) bir olayı abdurrahman b. Ebu Leyla’ya anlatmış (sonra) şöyle demiştir: “Bunun üzerine Peygamber (s.a.v.)’e yaklaşıp elini öptük.” (Tirmizi, Cihad 36.) “Fatıma, Peygamberimizin yanına girdiği zaman (Peygamberimiz) onun için ayağa kalkar, elini tutar, onu öper ve kendi yerine oturturdu.”Şimdi soruma gelince hocam tv’ye çıkan o hoca bu hadisleri neden görmezden geliyor acaba bu hadislerin sahihliğine güvenmiyor mu da öyle bir konuşma yapıyor. Sizin görüşünüz nedir bu konuda?Allah’a emanet olun hocam..

  CEVAP: Selamünaleyküm.
  Bir ibadet mantığıyla el öpme yoktur. Ashab ise sevgilerinden ve hürmetlerinden ötürü Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin elini öpmüşlerdir. Ulemanın elini öpmek de vardır. O zatın neden öyle dediğini ona sormalısınız.
  Nureddin Yıldız Hoca efendi


 3. Misafir
  Hocam fivarunlar ellerini opturdugu için Peygamber Efendimiz opturmedigini söylemişlerdir.

+ Yorum Gönder
peygamberimiz el öptürür müydü,  peygamber efendimiz elini öptürmüş müdür,  peygamberimiz elini öptürdü mü,  peygamber efendimiz el öptürmüş mü,  hz muhammed el öptürür müydü,  peygamber efendimiz el öptürür mü,  peygamber