+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Abdest alırken gözümüzü yıkama sınırı nereye kadardır ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sstrn
  Devamlı Üye
  Reklam

  Abdest alırken gözümüzü yıkama sınırı nereye kadardır ?

  Reklam
 2. Şii
  Emekli

  Cevap: Abdest alırken gözümüzü yıkama sınırı nereye kadardır ?


  Reklam


  Aleykum Selam,
  Cübbeli Ahmet Hoca abdestte gözünün içini fazla yıkarken kör olan birinden bahsetmişti. Sahabiydi sanırım. Bence vesvese yapmayın. Abdesti dikkatli almanın farz olduğu kadar kendine zarar vermemek te farzdır. 2 si arası bir yol tutuyorum ben abdest alırken.

 3. sstrn
  Devamlı Üye
  Mesela gözümüzü kapayınca sadece görünen yerleri yıkamak yetiyor mu ?

 4. Şii
  Emekli
  Tabiki. Gözü kapadığımızda çapak oluşan kısımlar yine açıkta kalıyor. Oraları da temizlersiniz. Yoksa suyu gözün içine sokmak diye bir şey olamaz.

 5. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  göz çukurundaki çapakları temizle abdeste mani olan kısım orasıdır zaten su dağılır içinde gözün içi farz değildir.

 6. sstrn
  Devamlı Üye
  Heh! işte benim çapak denilen uyuz şey gözümün içinde kalıyor(göz pınarlarında) onu merak etmiştim. Yani dışardan bakınca çapak denen uyuz(uyuz diyorum artık bıktım her namaz öncesi çıkıyor yarın doktora gidecem inşaALLAH) şey gözükmüyor.

 7. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  abdestten önce parmagınızla temizleyin ama dikkatli bir şekilde bendede oluşuyor ve kolayca temizliyorum vesvese yapmanıza gerek yok .

 8. sstrn
  Devamlı Üye
  Sorun da oradaya işte ben temizliyorum o 1 dakika sonra çıkıyor. Artık gına geldi.

 9. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  gözünüz enfeksiyon kapmış olabilir göz doktoruna gidin damla verecektir. abdestten önce temizle sen sonra abdest al sorun olmaz ama her abdest alışında oraya dikkat et.

 10. sstrn
  Devamlı Üye
  Yarına gideceğim inşaALLAH randevu aldım. Bıktım artık cemaati kaçırmaktan, abdest için 20 dakika kaybetmekten bu meseleler yüzünden.(Hususi olarak aradığın bir fıkıh kitabı var mı )

+ Yorum Gönder