+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tavşan eti konusunda ehli sunnet ve şii inancına göre hüküm nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  Reklam

  Tavşan eti konusunda ehli sunnet ve şii inancına göre hüküm nedir?

  Reklam
 2. @hmet
  Üye

  Cevap: Tavşan eti konusunda ehli sunnet ve şii inancına göre hüküm nedir?


  Reklam


  Tavşan eti yemek caizdir.
  Sünni ve şiiler caiz görür ama bir kısım şii fırkalar yemez. aleviler gibi...
  -----------------

  Hz. Câbir (radıyallâhu anh) anlatıyor:

  "Kavmimden biri bir veya iki tavşan avladı. Bunları taşla kesti. Resûlullah (aleyhissalâtü vesselâm)'dan soruncaya kadar astı. Efendimiz (aleyhissalâtü vesselâm) yemesini emretti." (Tirmizî, Zebâih 1)

  Hâlid İbnu'l-Huveyris (radıyallahu anh) anlatıyor:

  "Bir adam bir tavşan avladı ve Abdullah İbnu Ömer (radıyallahu anhümâ)' ya gelip: "Ne dersiniz (bunun eti yenir mi?)" diye sordu. Abdullah: "Tavşan Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a da (böyle avlanıp) getirilmişti. Ben de o sırada yanında oturuyordum. Ondan ne yedi ne de onun yenmesini yasakladı, tavşanın hayız gördüğüne inanıyordu." dedi." (Ebû Dâvud, Et'ime 27)

  Hz. Enes (radıyallahu anh) anlatıyor:

  "Yürüdük ve Merri'z-Zahrân'dan bir tavşan kaldırdık. Arkadaşlarımız peşinden koştular ve (sonunda yakalamaktan) âciz kaldılar. Bu sefer ben koştum, yetiştim ve yakaladım. Onu (babalığım) Ebû Talha (radıyallahu anh)'a getirdim. O, tavşanı keskin bir taşla kesti. Budunu benimle Resulullah'a gönderdi. Resulullah onu yedi."

  Enes'e: "Yedi mi, (gördün mü yediğini?)" diye sorulmuştu. "Yani kabul etti" dedi." [Buhârî, Sayd 32, 10, Hibe 5; Müslim, Sayd 53, (1953); Ebû Dâvud, Et'ime 27, (3791); Tirmizî, Et'ime 2, (1790); Nesâî, Sayd 25, (7, 196).]

+ Yorum Gönder