+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Nasipsizlik ve Şansızlık Ne Demek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. SarucaBey
  Üye
  Reklam

  Nasipsizlik ve Şansızlık Ne Demek

  Reklam

  Nasipsizlik ve Şansızlık Ne Demek Mumsema Belki Çok duydunuz Lakin Öyle Böyle Değil. ÇOK NASİPSİZİM ÇOK ŞANSSIZIM.

  Abiler,Ablalar Sevgili kardeşler.

  Belki buna benzer post ve konular çok açıldı foruma. belki artık ezberlediniz neler söylenebileceğiniz.
  Durum böyle ise özür diliyorum. Ama inanın yardıma çok ihtiyacım var.

  Hayatta artık hiç bir şeyi yapmak için bir cesaretim bir umudum yok.
  çünki bilirim hep ve her defasında engellenirim. Herkese Kolay olan Bana çok, Çok zordur.

  Önemli yerlerde ve anlarda Ehli olduğum işleri yapamam. %100 Emin olduğum bir konuda Büyük konuşmakmı, Yaradan gözümün yaşına bakmaz. Yüzlerce kişinin içinde Musibet veya bela sadece beni bulur. Fayda veya iyi olabilecek konularda 3-4 kişinin içinden seçilemem. Ama istemediğim hoşlanmadığım bir iş yapılacaksa 300 kişinin içinden seçilebilirim.

  Her zaman gözden çıkarılmak veya feda edilmek için tercih edilen ilk kişiyim. Herkese varsa bana yoktur.

  Çare derman bile aramaya çekiniyorum. Derdimi anlatıp yardım istediğim kişiler bile önemsemiyor ilgisiz kalıyor veya gülüyor. Abarttığımı düşünerek. Derdime derman bulamayışım bile Nasipsizliğim.


  Artık içimdeki "Kayrılmış Kul" Düşüncesi içimi kıtır kıtır kemiriyor. Yaradan inancı ve imanım törpüleniyor hissedebiliyorum.
  İnsan ister istemez "Niye Hep Ben" duygusuna kapılıyor.


  Başım ağrıyor diye doktora gidersin. Ezberlemiştir ağrı kesici verir yollar.
  Çok ağrıyor diye tekrar gidersin daha iyi bir ağrı kesici verir yollar.
  Artık kafan beynin patlarda perişan olursun ondan sonra kapsamlı bir muayene eder.
  Bakarki ya tümer vardır ya migren. ama geç kalınmıştır.

  Şimdi bende böyle. Bi sıkıntım var böyle böyle , dedikçe çevrem, "Namaz kıl geçer" diyor.
  hastayım, namaz kıl geçer. aspirin misali. Adam gibi gel bakalım gidelim görünelim iyice muayene edelim diyene denk gelemedim. Hocam sıkıntım var böyle böyle. Alsana Asprin misali. "Rızık Genişliği veren ayetler muska yapılır ödev dualar verilir" sadece soruya göre çare.

  Arkadaş senin derdin bu, şundan bundan kaynaklanıyor. şunu yapiyorsun yada şunu yapmiyorsun diyen bi Allah dostuna denk gelemedik bi türlü. Ne olur yardım.

 2. Duha
  Edep ya hu!

  Cevap: Nasipsizlik ve Şansızlık Ne Demek


  Reklam


  esselamu aleykum kardesim,

  nasipsizlik, sansizlik diye boyle kavramlar dusunceler dusunmen beni acikcasi uzdu. Rabbim sevdikleri kullarini sinavlara sokar. Ve senin yapman gereken Rabbine siginman. Sen Rabbini unutursan, o zaman sen bu vesveselerden nasil kurtulacaksin?

  Her insanin bir arkadasi bir dostu olmayabilir, Ama unuttun mu en sevgili en yakinimiz Rabbimiz. Senin bir kederin bir derdin oldugunda Rabbime siginman gerekir, ona halini derdini anlatman gerekir... Dunya gecicidir, dunyadaki seyleri kafana takarsan ileride bas edemezsin. Bu dunya gelip ve gecici. yapman gereken bol bol dua edip tevbe etmen, ve ben nasipsizim sansizim diye dusunmemen...

  Sabretmeyi ogrenmen gerek.Suphesiz Rabbimiz sabredenlerle beraberdir. Her derdin bir dermani vardir.

  Hadis:Resulullah (sav), (ölen) çocuğu için ağlamakta olan bir kadına rastlamıştı: "Allah`tan kork ve sabret" buyurdu. Kadın (izdırabından kendisine hitab edenin kim olduğuna bile bakmadan): "Benim başıma gelenden sana ne?" dedi. Resulullah (sav) uzaklaşınca,kadına: "Bu Resulullah idi!" dendi. Bunun üzerine, kadın çocuğun ölümü kadar da söylediği sözden dolayı (utanıp) üzüldü. (Özür dilemek için) doğru Aleyhissalatu vesselamın kapısına koştu. Ama kapıda bekleyen kapıcılar görmedi, doğrudan huzuruna çıktı ve: "Ey Allah`ın Resulü, (o yakışıksız sözü) sizi tanımadan sarfettim (bağışlayın)" dedi. Aleyhissalatu vesselam: "Makbul sabır, musibetle karşılaştığın ilk andakidir" buyurdu.
  HadisNo:3232

  bu hadisi iki defa oku ve yeniden dusun kardes ve asla ibadet yapmaktan kacma daima ibadet et. Sen Rabbine yaklastigin surece Rabbim da sana 10 kat daha cok yaklasacaktir unutma.

  Selam ve dua ile.. 3. Misafir
  Yazınızı okudum anladığım kadarıyla depresyondasınız .Dr. Nevzat tarhanın sağlıkla ilgili bi kitabı var(Mutlulk psikolojisi)tavsiye edrim. kitabında yazmış olduğu deprseif durumları,özelliklerini içeren anlatımlar yazmışsınız, bence bu konuları içeren bi sağlık kitab alın ,doktorada gidin belki ama herşeyden önce kendinizi bu konuda eğitin.Ve sosyal aktivitelerde yetersizliğiniz varsa kendinizi yetiştirmenizi,birşeylerle meşgul olmanızı, dini konu hakkında da şunu belirtmek isterim : aynı zamanda içinizde bir vesvese var anladığım kadarı ile bunun içinde gene okunması lazım gelen duaları (felak nas) gibi bunları öğrenip kendinize okuyunuz.

 4. Misafir
  Mehaba, bu kardeşimize ek olarak bide şu önerimi iletmek istedim. Dr. Nevzat tarhanın (mutluluk psikolojisi) kitabı yanında birde Muhammed Bozdağ adlı yazarın (düşün başar) adlı kitabını alıp bu kitaplardan edindiğin bilgilerle hayata daha pozitif,olumu bakacağını düşünüyorum.

 5. SarucaBey
  Üye
  Sayın duha, Dediğinize Benezer olay bizzat başıma geldi.

  Benim ikiz evladım doğdu, Doğum yapılan hastane doğum konusunda çok başarılı ve iyi bir özel hastane. Doğumdan yaklaşık 2-3 Saat sonra Doğum hane önünde bir patırtı ve kargaşa endişe vardı. doktorlar hemşireler koşuşturup duruyordu. uzaktan duyduğum kadarıyla bir hemşire diğerine "Yeni doğanlardan birinin durumu iyi değilmiş" diyordu. Ve Ben tereddüt etmeden şunu dedim.

  Ben kaderimi Nasipsizliğimi biliyorsam, Bela Musibet bana gelmekte tereddüt etmiyorsa. Bu sağlık durumu kötü olan evlat benim evladım olmalı. Ben rabbimi bilirim. Benim olduğum yerde Benden başkasına Musibet vermez çünki. Dedim. Akşama doğru çocuklardan birinin kurtarılamadığını söylediler.
  Ve ben o anda dedim. Belada musibette senden, sen verdin sen aldın. ağlamıcam dedim. Ağlamadım. Ailem beni duygusuzlukla suçladı. Bak evladım konusunda metanetli oldum.

  iş yerinde 3-4 ayda bir Müdürler bütçeden dolayı toplanırlar. Malum,satışlar hiç bir zaman memnun edici değildir. ve bu bağlamda bir personelin işine son verileceği söylenir.
  Ben her performans değerlendirmesinde B+ alırken, Çalışmalarından şikayet edilen onca insan verken, İlk önce topun ağzına hep ben geliyorum. Bir şekilde karar geri alınıyor. gönül alınmaya çalışınıyor. Ama sürekli sürekli böyle. Hep sünnetçi korkusu.

  En basiti, EHLİ Olduğum işlerde, Ben bunu Çok rahat yaparım Dediğimde. Allah gözümün yaşına bakmaz. Elime yüzüme bulaşır. Rezil olurum.
  İlk denediğim bir iş değil halbuki,Ehli olduğum iş. Ama bilirim ALLAH Beni Engeller. O yüzden İnsanlar şu işi bitirebilirmisin diye sorduğunda, Güven vererek "EVET" diyemiyorum.
  Güven veremediğim içinde haliyle hep kaybet hep kaybet. Heep Kaybet.

  Daha bir kaç gün önce olan bir olay. 12 yıldır istanbul trafiğinde çeşitli sebeplerle araç kullanırım. Vallahi de billahide beni bu süreçte ehliyet sormak için bile hiç polis çevirmedi bu zamana kadar.
  Hatta arkadaşlara hep derdim, "Bu ehliyet varya, bu ehliyet daha bu zamana kadar hiç bir polis bu ehliyete bakmadı" derdim. Geçenlerde AOF sınavları oldu, öğrenci kimliğimle ehliyeti montun cebine koymuştum.
  Ve Buyrun Polis çevirdi, İlk defa. açıkcası heycanlandım. ilk olacaktı. Ama montu askıda unuttuğum için ehliyeti veremedim. Yalvarma yakarmalar tesir etmedi.
  Trafik Cezası, Aracın bağlanması, tekrar çıkartılması flan filan. derken 1400 TL ye patladı bana. Teşekkür ederim yarabbi dedim. Bu günden boş geçmedik.

  Buyur Eskilere gidelim. Askerde 300 kişilik bölük, Bulaşık haneye adam gidecek. O bulaşık haneye gidecek 5 kişiden mutlaka biri olurum.
  Acizane kursta okudum bir dönem, Zenginin biri Tüm sınıflara 20 adet çeyrek altın dağıtılması için kursa bağışta bulundu. Bizim Sınıfın Kadrosu 22 Kişi, Bil Bakalım Bana çeyrek altın gelme ihtimali % kaç.

  Başka bir örnek, Cumartesi Pazar tatil yapıyoruz, Cumartesi Çok önemli bir sınavım var. Ve koca yılda o gün mesaiye çağrıldık. Yalvarmama yakarmama rağmen. normalde mesai sayılacak günümde iznim verilmedi.


  Bir işi Ne kadar özverili ve Ne kadar dikkatli temiz yaparsam. O iş o kadar tepki çeker.

  Pahalıya alır, ucuza satarım. Bir müşteriyle buluşmak için sözleşsek ve ben saatler öncesinden çıksam. Her zaman boş olan yollar dolar taşar. izah etmek için kelimeler yetmez.

  Hele sıralı sistemler, İnanın tüm yeminimle ve samimiyetimle söylüyorum. Sıra bana geldiğinde her defasındamı ya sistem gider, yada ürün biter.

  Kısaca yaşadığım şeyler, geleceğe olumlu bakmamı engellediği gibi, hayata dair bir gelecek planı yapmamı. Bir şeyler yapmak için ,ilerlemek için gerekli adımı atacak cesareti de alıp götürüyor.
  Biliyorum çünki, herkese kolay olan bana zordur. Herkese ikram, bana mahrumiyettir.

  Senelerdir sabrediyoruz, dua ediyoruz. Umut ediyoruz. İstiyecek kimse olmadığı için hep ondan istiyorduk. Ama nereye kadar sabır.

  Ama sesini duyan kimse yok düşüncesi bile. İnsanı kahrediyor. Ve ne yalan söyliyim, buda insanın içindeki imanı derin derin törpülüyor.

  Olay tamamen manevi, Kitapla doktorla olacak iş değil.

 6. Misafir
  Selam kardeşim, seni ve yaşadıklarını en derinden idrak ediyorum.anlattiklarini dikkatle okudum ve duygularını tüm yoğunluğuyla anlıyorum.
  Allah, bu dünyayı bir sınav yeri eylememis mi? Aldığın ilaçlar fayda vermiyorsa bil ki teşhiste de bir hata olmalı. Allahtan geleni her daim hayırlı kabul etmek,sükretmek ve tevekkül etmek ne güzel bir davranıştır. Bize uzak olan Ona yakındır. Her daim Ondan iste.Kul acizdir Allah hakim.Zulkarneyni hatırla, Ashab i Kehf i.neler çekmiş o güzel insan,Allahın en sevdiği, Habibullah,...düşün ve sükret kardeşim. Bu dünyada sınav bitmedikce umut da tükenmez. Bu yol asla ümitsizlik yolu değildir. Kurana kulak ver.Allahin sözlerine. ..ve oku!
  Demem odur ki güzel kardeşim, bu zorluklar sana tüm mağfiret ve dua kapılarını açsın ve ettiğin dualarla sabrin, karşılığında en güzel meyvelerini almayi nasip etsin. Allahın selami üzerine olsun!

 7. Misafir
  Arkadaşım, muhtemelen oğlak burcusunuz... Oğlaksanız -ki öyle gibi görünüyor- bilmelisiniz oğlak daha doğar doğmaz kendisini sapa ve sarp yolların, aşılması güç engellerin, tepe bucak maniaların kendisini beklediğini bilmeli... Muhallebi yerken dişinizin kırılma, Konya ovasında ağaca çarpma ihtimalini hep hesaba katmalısınız. Nereden biliyorum? Ben de oğlak burcuyum ve bende aynı dertden muzdaribim

 8. halilcan
  Devamlı Üye
  böyle şeylere inanmayın, imanınız bile gidebilir.


  LİNK VERMEK YASAKTIR

 9. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  Bir insan kendine acımaya başladıysa işte o ,onun felaketidir , o zaman insanda yıkım başlar. Böyle düşünen kardeşlerim , oldukları durumdan muzdarip iseler ; -iyiki insanım , iyiki insna olarak doğmuşum , talihliyim müslümanım , Allahla ilişki kurabiliyorum bana verdiği sıkıntılarla devamlı kendini hatırlatıp benim hamdetmemi nasip ediyor, Firavunun başı dahil ağrımamış ; Rabbimin bana yaşattıkları Onunla irtibat kurabilmem için birer sebeptir- bu şekilde düşünüp , olumlama yaparak Allaha yaklaşın, olumsuz tarafından ele almayın konuyu , umutvar iseniz zaten bi yerden bir pozitiflik bulursunuz

 10. Misafir
  ne kadar kotu bı durum bnde 23 yasındayım AYNI DERRETEN MUZDARIPIM

 11. Misafir
  Nasipte varsa olur bir gün istediğimiz

 12. Misafir

  Reklam


  SARUCABEY KARDEŞİM,
  Kaba tabir olur ama merkepten düşenin halinden ancak merkepten düşen anlar. Seni gayet iyi anlıyor ve yürekten katılıyorum. Zira bende ayni dertten muzdaribim ve ne yazık ki ne sana nede kendime fayda edecek Çözümü henüz bende bulamadım.
  Yorum ve öneri yazan arkadaşlar iyi niyetleriniz için teşekkürler ama Sarucabey arkadaşında benimde demek istediğimiz farklı bir konu. Ancak yaşayan anlar. Hergün işe gittiğiniz yolda trafik işiklarının bile size düşman olduğunu gördünüzmü. Ne saçma demi? Pisikolojik sorunlu gibi demi? Olması gereken çok basit bişeyin olacakmış gibi başlayıp sonra sarpa sarıp, sonra olmadığını, bir hiç için günlerce boşuna efor, enerji, saman vb harcamayı yaşadınızmı hep, başkalarının gelip bir anda aldığı sonucu almak için günlerce gidip gelmeyi bilirmisiniz?

  Bu talihsizlik neden oluyor, ne kadar sürer çaresi nedir bilemem ama bütün yaşananların Allahın takdiri olduğu muhakkak. Çünkü kara karıncanın gece rızkını tain eden kudretin sahibi bunada kadiri mutlaktır. Yaprağın dalından kopması ve savrulmasıda Yanlız onun izni ve inayeti ile olduğuna göre bu yaşadığımız talihsizliklerde yanlız onun takdiri iledir. Bu noktadan yola çıkarak çözümünde yine ondan geleceği kesin. Ama nasıl istemeli, nezaman, neye karşılık işte onu henüz çözemedim. Dua ve temennilerinizde bu bahtı makbul olanlardan edilmesine vesile olur inşallah.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
nasipsizlik,  nasipsizlik neden olur,  nasipsizlik için dua,  nasipsizlik duası,  çok şanssızım dua,  nasipsiz olmak,  nasipsizlik nedenleri