+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İstemeden işlenen kul hakları affedilir mi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. tedison
  Üye
  Reklam

  İstemeden işlenen kul hakları affedilir mi

  Reklam

  İstemeden işlenen kul hakları affedilir mi Mumsema Selamınaleyküm arkadaşlar.

  Sizlere bugün başımdan geçen bir olaydan kısaca bahsedeceğim. İçime dert oldu sürekli aklımda.

  Üniversiteden çıktım arabama bindim,gidiyorum. Hava yağışlı ve sokaklara su birikmiş. Okulun ordan geçerken yerlerde su birikintisi var diye yavaş gidiyorum,öğrenci arkadaşlara su sıçramasın diye.Herneyse orayı geçince bir sokağa girdim ileride su birinkintisi gördüm. Baktım yol boştu. Bende bira hızlı sürdüm. Hızlı dediğimde 40 km civarı. Su birikintisine gelince haliyle su etrafa sıçradı. O anda da göremediğim kısımda bir 15-16 yaşlarında genç bir kız kardeşimzi geçiyormuş haliyle ıslandı biraz. Bende durup özür dileyecektim ama iblis devam et. Sanada çok oldu kimse bişi demedi dedi. Bende gittim. Arkadaş bana söyledi su sıçradı ama fazla ıslanmadı diye.

  Şimdi kaç saattir aklımda bu günaha mı girdim kul hakkına mı girdim. İçim bir tuhaf gerçekten. O kadar pişmanım ki. Su sıçrayınca en fazla biraz ıslanmıştır hiçbir zararı olmamıştır ama bu bile beni ürkütüyor. Ben kul hakkına girdim mi? Girdiysem helallik alma imkanım yok yüzünü görmedim. Napacağım çok kötü durumdayım. O kız o anda bir şey demese bile hakkına girmiş sayılır mıyım? Sınavım var yarın çalışamıyorum aklıma geldikçe kötü oluyorum bu durumdan dolayı.

  Hepimizin başına gelmiştir bu durum arabanın biri su birikintisine girmiş üstümüzü ıslatmıştır. Olay basit gibi de olsa çok kafama takıldı.

  Tövbe edip o kişi adına sadaka verip 3 gün oruç tutmak istiyorum.

  Cevaplarınızı bekliyorrum

  iyi akşamlar

 2. mum
  Administrator

  Cevap: istemeden işlenen kul hakları affedilir mi


  Reklam


  İstenmeden kul hakkına girilmişse özür dilenmelidir.
  Özür dilenmemiş ve bir daha görme imkanı yoksa, Allahtan af dilenmeli ve o kişi için dua edilmelidir.

  o kişi adına sadaka verip 3 gün oruç tutmak istiyorum
  bu bir nevi adak oldu

 3. Misafir
  Alıntı mum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  İstenmeden kul hakkına girilmişse özür dilenmelidir.
  Özür dilenmemiş ve bir daha görme imkanı yoksa, Allahtan af dilenmeli ve o kişi için dua edilmelidir.  bu bir nevi adak oldu

  teşekkürler.

  peki bu kul hakkı mıdır? o kişi için nasıl ve ne kadar dua etmeliyim. kul hakkına girmekten çok korkardım bu zamana kadar. biliyoruz ki kul hakkını kul affeder. peki ya o kişi bana sitem edip geçtiyse yine de kul hakkımıdır.?

 4. tedison
  Üye
  Şimdi o kişi bana sadece sitem ettiyse bunun dışında bir şey demediyse bile kul hakkı mı oluyor. Bizim de üstümüze çok su sıçrattılar ve gittiler. O kişiler de bizim mi hakkımıza girmiş oluyor şimdi. Ben onların hiçbirine hakkım haram olsun falan demedim. Çok korkardım kul hakkına girmekten ve şuan utanıyorum. Zaten psikolojik hastalığım var takıntı ve obsesif bozukluk. Durum böyle olunca takıntı haline getiriyorum durumu.

 5. mum
  Administrator
  Yolda geçerken bilerek su sıçratıp milletin üstünü kirletmek elbette kul hakkıdır.
  Ama bilmeyerek olsa sorun olmaz inşallah.
  __________________________________________________ ____________

  Allahtan af ve mağfireti için dua edilir.
  Örneğin: Allahım onu affet günahlarını bağışla gibi...

 6. tedison
  Üye
  Bilerek kesinlikle yapmadım. Zaten o olaydan önce insanlar var diye yavaş gidiyordum su sıçramasın diye. Yol boş diye biraz hızlandım. Bilerek yapmadım kesinlikle. Bilerek insanlara zarar vermek hayatımda yapacağım son şeydir.

 7. hasan19080
  Üye
  Sakınan göze çöp batar misali

+ Yorum Gönder