+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazda selam verirken ne denir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sehervakti
  Devamlı Üye
  Reklam

  Namazda selam verirken ne denir

  Reklam

  Namazda selam verirken ne denir Mumsema 1)Selam verirken esselamu aleykum verahmetullah yenine esselamu aleykun verahmetullah demek namazı bozar mı?

  2)Hanefi mezhebinde fatihanın çoğunu okuyunca vacip yerine getirilmiş oluyor peki aynı namaz içinde tahiyyat suresini okurken,zammı sure okurken de bu geçerli midir?

  Allah razı olsun

 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: Namazda selam verirken ne denir


  Reklam


  Selam verirken: esselamu aleykum verahmetullah denir


  tahiyyat sure değildir.

  zammı surenin tamamını okumak vacip olamaz.ben bakara suresini okuduğumda 286 ayeti okumak zorunda değilim.hanefi mezhebinin genel görüşü 3 kısa ayet,ya da uzun bir ayettir.

 3. sehervakti
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun hocam 1.soruyada cevap alırsam?

 4. musab
  Hadis Öğrencisi
  selamın vacip olan lafzı esselam demektir.devamını söylemek ise sünnettir.

 5. sehervakti
  Devamlı Üye
  Bende o vacip kısmı esselamu aleykum kısmı sanıyordum hocam Allah razı olsun ,anlam değimiş midir diye merak ettimde(sünnettede anlam değişince namaz bozuluyor) bunu bilmediğimiz için sonuçta arap değiliz anlam değişsede namazımız oluyor inşaallah diye biliyorum,daha normalinin anlamını bilmiyoruz bir de yanlış okuduğumuzdaki(kötü anlam olursa namaz bozulur)anlam değişirse kötü olarak onu hiç bilemeyiz.

  Allah razı olsun

 6. Misafir
  peki her iki tarafa da aynı şekilde mi selam verilir

 7. Şema
  el-âsa limen âsa
  namazda sağa sola selam verirken ne denir?
  her iki tarafa da aynı şekilde mi selam verilir
  evet sağa ve sola selam verince söylenecek sözler aynıdır
  Şöyle selam verilir: Esselamu aleyküm ve rahmetullah

 8. Misafir
  bende bi şey çok merak ediyorum. esselamu aleyküm ve rahmetullah deyince bazen rahmetullah taki h harfini hırıltılı çıkarıyorum anlam değişir mi namazım bozulur mu.düzgün okumaya çalışıyorum ama çok vesvese yapıyorum. ne olur bana bi cevap verin kıymetli büyüklerim. şimdi böyle okudum diye namazlarımı tekrar tekrar kılmak istemiyorum vesveseden ölücem artık sesimi duyunnn nolur

 9. arifselim
  Yönetici
  Selam vermek zaten farz dahi değildir. Bu şekilde selam vermen namazını da zaten bozmaz. Kendine boş yere vesvese etmene gerek yok.

 10. Misafir
  peki bi şey daha sorabilir miyim? tahiyyat ı okurken rahmetullahi deki h yi hırıltılı okursak anlam bozulur mu, bir de ben namazda harfleri, kelimeleri, bazen ayetleri çok tekrarlıyorum doğru okumadım çıkaramadım harfleri diye hele ki bazen toplulukta sessiz okumam gerektiğinde çok oluyor üstelik sehiv secdesi de yapıyorum.mesela selam verirken (ve rahme ve rahmetullah )diyorum yani böyle tekrarlar yapıyorum namazım bozulur mu.

  ###çok özür dileyerek sorucam ama bize bu cevapları veren büyüklerim bu forumdaki üyeler mi yoksa hocalarımız mı beni bilgilendirir misin bu konuda. çok samimi cevaplar okudum çünkü. kimse birbirine bilmişlik hocalık taslamıyor Allah ım razı olsun sizlerden.

 11. arifselim
  Yönetici
  Değerli kardeşim. Sorulara foruma katılan arkadaşlar yorum yapabilirler ama hocalar olarak biz özel olarak sorularınızı cevaplamaya çalışıyoruz. Bu hırıltılı H harfindeki sorunun anlaşılan çıkaramayaşından kaynaklanıyor. Bu durumda zaten sana sorumluluk olmaz. Bu dediğin yerlerde de mana bozulmaz ve namazına da bir zararı olmaz kardeşim.

 12. Misafir

  Reklam


  Allah hepinizden sonsuz kez razı olsun selametle kalın

+ Yorum Gönder
namazda selam verirken ne denir,  namazda selam verirken ne söylenir,  namazda selam verilirken ne denir,  namazda sağa sola selam verirken ne denir,  namaz da selam verirken ne söylenir,  namazda selam verirken ne denilir,  namazda selam verme