+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İnsan kanı namaza engel mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sehervakti
  Devamlı Üye
  Reklam

  İnsan kanı namaza engel mi?

  Reklam

  İnsan kanı namaza engel mi? Mumsema Benim üstüme burnumdan ve ya başka biryerimden kan geldi bulaştı bunun ne kadar miktarıyla namaz kılınabilir ne kadarıyla namaz kılınamaz

  Allah razı olsun(çok çok çok azda olsa kılınmazmı yoksa kılınır mı Allah razı olsun)Bide mesela bir kuru kanda olsa elimde,elim üstüme(elbiseme,tişörtüme) deyince bulaştı namaz kılınır mı diye felan vesvese yapıyorum(vesvesemi değilmi tabi bilmiyorum) veya biyerim kanadı peçeteye sildim peçete üstüme deydi ordan bulaşan kanla namaz olurmu diye şeyler geliyor ne yapıcam?Allah razı olsun.

 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: İnsan kanı namaza engel mi?


  Reklam


  kan sıvı olduğuna göre avuç ayası ölçüsü vardır hanefi mezhebinde.avuç ayası kadar necis varsa namaz sahih olmaz.az ise sorun yok

  şafide necis olan şeyi gözünle görüyorsan namaz olmaz.bir yere ufak bir kan sıçradı diyelim.bu kanı sen gözünle görüyorsan namazın necasetten taharet şartı yerine gelmemiş olur.

 3. sehervakti
  Devamlı Üye
  Ben hanefiyim Allah razı olsun hocam,bi yerde okudum o yüzden sordum, o hoca diyordi ki bir dirhemden bile az olsa namaz olmaz diye şimdi rahatladım Allah razı olsun.

 4. musab
  Hadis Öğrencisi
  şafiye göre söylemiş olabilir.ya da bilmiyorum demek istemeyip sallamış olabilir

 5. sehervakti
  Devamlı Üye
  Bilmediğinden adam belkide işini garantiye aldı abim, Allah razı olsun

 6. musab
  Hadis Öğrencisi
  maalesef din hakkında ağzı olan konuşuyor.bilmiyorum demek ayıp değildir,fazilettir bilmiyorum demek.

  sana tavsiyem her önüne gelenden din öğrenmeye çalışma.emin ol çok yanlış bilgiler öğreneceksin.aç fıkıh kitaplarına ayrıntısına kadar bak.

 7. sehervakti
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun hocam

+ Yorum Gönder