+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden 23 / MU'MİNÛN - 103 ayetini açıklarmısınız Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. BurakDündar
  Emekli
  Reklam

  23 / MU'MİNÛN - 103 ayetini açıklarmısınız

  Reklam

  23 / MU'MİNÛN - 103 ayetini açıklarmısınız Mumsema 23 / MU'MİNÛN - 103: Ve men haffet mevâzînuhu fe ulâikellezîne hasirû enfusehum fî cehenneme hâlidûn(hâlidûne).
  Ve kimin mizanı (sevap tartıları) hafif gelirse, işte onlar, nefslerini hüsrana düşürenlerdir. Onlar, cehennemde ebediyyen kalacak olanlardır.

  bir insanın günahları daha çok olursa cennete giremezmi hep cehennemdemi kalacaktır

 2. mum
  Administrator

  Cevap: 23 / MU'MİNÛN - 103 ayetini açıklarmısınız


  Reklam


  İnanan/iman ile ölen herkes günahlarının cezasını çektikten sonra cennete girer.
  Günahları, Allah dilerse affeder dilerse cezasını çektirir.
  Önemli Not: İslam inancını ayet meallerini okuyarak anlayamazsınız. İslam inancı kitaplarını okumalısınız.
  ----------------------------------------------------------------------------------------

  Ayetin tefsiri

  102,103. “Tartıları ağır gelenler, işte onlar kurtuluşa ermiş olanlardır. Tartıları hafif gelenler, işte onlar, kendilerine yazık edenlerdir, cehennemde temellidirler.”

  O gün tartıları ağır gelenler felâha erenler, kazananlardır. Ama kimin tartısı da hafif gelirse işte onlar da kendilerine yazık etmiş, kendilerini bozuk para gibi harcamış insanlardır. Ve işte onlar ebediyen cehennemde kalacaklardır. Evet terazileri ağır basanlar, yâni ya terazilerinin hayır kefesine konulanları ağır basanlar, ya da terazisinde iyi amelleri ağır basanlar, ya da teraziye konan amelleri, değerlendirilmeye tabi tutulan amelleri Allah katında değer ifade edenler, Allah katında ağırlığı olan amellerin sahibi olanlar demektir. Evet kendilerinin, sözlerinin, kelimelerinin, düşüncelerinin, amellerinin, hayatlarının tartılacağı terazileri ağır basanlar, ya da amelleri, düşünceleri, hayatları Allah katında bir ağırlık, bir değer ifade edenler felâha ermişler, kurtulmuşlardır.

  Peki acaba bugün bu ameller belli değil mi? Elbette belli. Rab-bimiz kendi katında değer ifade eden amelleri, katında ağırlığı olan bir hayatı bu dünyada kitabıyla bize haber vermiştir. Hangi ameller değerli, hangileri değersiz, hangileri ağır hangileri hafif bunları kitabında anlatmıştır. Bu konuda vahiy kriterdir, kıstastır. Evet işte bu kitaba göre bir hayat yaşayanlar kurtulacak, hayatını bu kitaba göre yaşamayanlar da kaybedeceklerdir. Onlar cehenneme gideceklerdir.

+ Yorum Gönder