+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Haram et ile ilgili ayetler hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. TürkiyeEe.
  Üye
  Reklam

  Haram et ile ilgili ayetler hadisler

  Reklam

  Haram et ile ilgili ayetler hadisler Mumsema Sa Din Kardeşlerim Bir arkadaşımız bize söylemesi ayıp pirzola et getirmiş bizde afiyetle yedık daha sonra aklıma deısık deısık sorular gelmeye basladı bu et haram ıse gunah mıdır bi yardım edin ?

 2. mum
  Administrator

  Cevap: Haram et ile ilgili ayetler hadisler


  Reklam


  Bir işi yapmadan evvel haram ve helalliği araştırılmalıdır.
  Kardeş,
  Bize soracağına eti ikram eden kişiye sorsan daha uygun olmaz mı?

  __________________________________________________

  Kuranda et

  Kuranı kerimde geçen et ile ilgili ayetler.
  Kuranda geçen et ile ilgili ayetler

  Kuranda et ile alakali tahmini 2 ayet

  2:173 - O, size yalnız şunları haram kıldı: Ölü hayvan, kan, domuz eti, bir de Allah'tan başkası adına kesilen hayvanlar. Sonra kim bunlardan yemeye mecbur kalırsa, başkasının hakkına tecavüz etmemek ve zaruret ölçüsünü geçmemek şartıyla ona da bir günah yükletilmez. Çünkü Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir.

  5:3 - Leş, kan, domuz eti, Allah'tan başkasının adı anılarak kesilen; boğulmuş, vurulmuş, yukardan düşmüş, boynuzlanmış, canavar yırtmış olup da canlı iken kesmedikleriniz; dikili taşlar (putlar) üzerine boğazlanan hayvanlar ve fal oklarıyla kısmet (şans) aramanız size haram kılındı. Bunların hepsi doğru yoldan çıkmaktır. Bugün kâfirler, dininize karşı ümitsizliğe düşmüşlerdir. Onlardan korkmayın, benden korkun. Bugün dininizi kemale erdirdim, size nimetimi tamamladım. Size din olarak İslâmı beğendim. Kim açlıktan daralır, günaha istekle yönelmeden bunlardan yemek zorunda kalırsa, ona günah yoktur. Çünkü Allah bağışlayan, merhamet edendir.

+ Yorum Gönder