+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül abdestiyle ilgili soru Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sstrn
  Devamlı Üye
  Reklam

  Gusül abdestiyle ilgili soru

  Reklam

  Gusül abdestiyle ilgili soru Mumsema Selamun Aleykum,

  Genelde bu konuyla ilgili vesvesem olmazdı ama şimdi oldu; Gusül abdesti almadan önce vucudumu kontrol ettim sonra gusül aldım. Gusülden çıktıktan sonra tekrar vücudumu kontrol ettim önceden bakmayı unuttuğum bir yeri kontrol edecekken kendi kendime ''Yeter artık vesvese ede ede takıntı hastası oldun, bakmayacağım oraya'' dedim sonra dışarı çıktım. Öğle vakti için abdest alacakken o bakmadığım yer gözüme çarptı ve kurumuş peçete parçası buldum o bölgede bende peçeteyi çıkartım su ile yıkadım ve namaz abdesti alıp namazımı kıldım. Şimdi guslüm olmadı mı acaba?

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Gusül abdestiyle ilgili soru


  Reklam


  ve aleyküm selam peçete su geçiren bir kağıt türüdür.vucuda yapışan peçete gusle engel değildir.

 3. sstrn
  Devamlı Üye
  ALLAH razı olsun. Peki başka bir şey sorayım; Ben şimdi vesvesedir diyip bakmadım ama sonradan baktığımda vesvese değil de gerçekten olan bir durum yani yanıldım bu şekilde de guslüm geçerli olur mu ?

 4. jerusselam
  Devamlı Üye
  ALLAH sendende razı olsun kardeşim
  Gusül abdestinde yıkanması farz olan bütün vücudun ıslanması gerekir. Kuru yer kalması halinde gusül abdesti geçerli olmaz. Şayet kuru yer kalmışsa ve bunu daha sonra farketmişse yeniden baştan ayağa yıkanmak gerekmez. Sadece kuru olan yerin yıkanması yeterlidir. Örneğin kişi ağzını yıkamayı unutmuşsa ve daha sonra aklına gelmişse sadece ağzını yıkaması yeterlidir. Zaten daha önce diğer yerleri yıkamıştır. Kuru kalan yerde yıkanarak gusül tamamlanmış olur.
  Gusülde ve abdeste suyun uzvun üzerinden akması ile yıkanmış olur. İster bir defa yıkansın ister üç defa yıkansın su bedenin tamamının üzerinden akıp geçmişse gusül tamamdır. Ayrıca insan ine ucu kadar bir yerin kuru kalıp kalmadığını bilemez. Bu bakımdan bu tür vesveselere kapılmaya gerek yoktur. Sünnete uygun bir şekilde gusül abdestimizi alıp vesveselere aldırış etmeyeceğiz.
  Bir insan, abdest uzvunu yıkayıp yıkamadığından devamlı şüpheye düşüyorsa, hiç vesveseye meydan vermeden o uzvunu yıkadığını kabul ederek namaza durmalıdır.

+ Yorum Gönder