+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül abdesti aldıktan sonra kuru yer kalırsa Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sibel
  Üye
  Reklam

  Gusül abdesti aldıktan sonra kuru yer kalırsa

  Reklam
 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Gusül abdesti aldıktan sonra kuru yer kalırsa


  Reklam


  gusül abdesti aldıktan sonra kuru yer kalması

  Boy abdestinden sonra kalan kuru yer yıkanabilir, gusül geçerlidir.

 3. Misafir
  gusülde kuru kalan yer ne zaman yıkanır

 4. sibel
  Üye
  peki hemenmı yıkamak gerekır

 5. musab
  Hadis Öğrencisi
  cünüplükten dolayı gusül almışsan hatırladığın anda yıkamazsan namaz kılamazsın,kuran okuyamazsın vs.çünkü sen o yeri yıkamazsan cünüpsün.ama yok eğer cünüplükten dolayı gusül almamışsan bu durumda yine gusül geçerli olmaz ama namaz kılmak için abdest aldığın anda namaz kılabilirsin.bilmem anlatabildim mi?

 6. ebubekir
  Üye
  kardesim mesela abdest alıp cıktın banyodan göbek deligini yıkamadığını sonradan hatırladın elini biraz ıslat orayı mesh et ben öle yapıyorum. yani hatırladıgında yıkamadıgın yeri sonradan orayı ıslat kardesim.

 7. Misafir
  Selamun aleyküm kardeşlirm ben cünüptüm guslul aldım sonra elimde silikon kalmış tırnak ucu kadar kurmuş silikon sonra namaz kıldı ne yapmalıyım
  yapmalıyım
  Gördüğün anda silikonu cikarip altini yikamalisin ve kildigin farz namazlari bir daha kilmalisin.Tekrar gusle gerek yok kardeş.

 8. arifselim
  Yönetici
  Guslün bir farzı vücutta hiç bir kuru yerin kalmamasıdır eğer öyle bir şey sonradan farkedilirse yeniden gusül alınması gerekir.

 9. Molla_Efdal
  ملا افدال
  Arkadaşlar bu soru çok sokulmaya başladı. Bakın eğer banyodan yeni çıktıysanız ve kuru yer aklınıza geldiyse elinize biraz su alıp mesh edin. Ama vay Efdal bunu demişti diyip 2-3 gün sonra yapmayın :D

 10. imam
  Üye
  Gusül abdestinde yıkanması farz olan bütün vücudun ıslanması gerekir. Kuru yer kalması halinde gusül abdesti geçerli olmaz. Şayet kuru yer kalmışsa ve bunu daha sonra farketmişse yeniden baştan ayağa yıkanmak gerekmez. Sadece kuru olan yerin yıkanması yeterlidir. Örneğin kişi ağzını yıkamayı unutmuşsa ve daha sonra aklına gelmişse sadece ağzını yıkaması yeterlidir. Zaten daha önce diğer yerleri yıkamıştır. Kuru kalan yerde yıkanarak gusül tamamlanmış olur.

 11. Acizanekul
  Üye
  duşa girenin vücudu ıslanmaz mı zaten ayrıca yıkamasa da geçerli olmaz mı , yani zaten tepeden su inince ağzı da yıkanmış olmuyor mu ya da göbek deliğine de su değmiyor mu ?

 12. Misafir

  Reklam


  Peki bu sonradan yikayabilme hanefi mezhebi icinmidir?Yoksa şafi mezhebinde de sonradan anlayıp yikasa gusül geçerli olur mu?

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
gusulden sonra kuru kalan yer,  gusulde kuru yer kalması,  gusulde bilmeden kuru yer kalırsa,  gusul alırken kuru yer kalırsa,  gusülde kuru yer kalırsa,  gusül abdesti aldıktan sonra kuru yer kalması,  gusül abdesti alırken kuru yer kalması