+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sahitsiz Dini Nikah Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. paragon
  Üye
  Reklam

  Sahitsiz Dini Nikah

  Reklam

  Sahitsiz Dini Nikah Mumsema Merhabalar,
  Benim 3yillik bir iliskim vardi bir erkek arkadasim vardi sozlendik nisanladik. Evlenmeden birlikte yasamaya basladik. Birlikte oluyorduk zaten rahat ailelerden geldigimiz icin cok problem etmiyorduk ilk baslarda. Ancak sonradan isledigimiz gunahlar agir gelmeye basladi evlenemedik ailelerin bahaneleri yuzunden. Dini nikah kiyip en azindan yaptigimiz seylerin gunahindan kurtulalim diye dusunduk ama hic kimseye bundan bahsedemedigimizden kendi kendimize sahit olmadan dini nikah kiydik kiymis olur muyuz bilmiyorum. Yakin zamanda erkek arkadasimdan ayrildik nisani attik ama zamaninda dini nikah kiymistik sahitsiz bir sekilde acaba bu gecerli olur mu. Ayrildigim erkek arkadasimin beni bosamasi gerekir mi? Baska biriyle evlenmem mumkun olur mu bu durumda? Cok fazla dini bilgim yok dini bir egitim almadim o yuzden cahilim bu konularda internette arastirdim biraz sahitsiz nikahin gecersiz oldugu yaziyor ama yinede icimde bir suphe kaldi.
  Cevabinizi bekliyorum
  Tesekkurler

 2. mecnun025
  Üye

  Cevap: Sahitsiz Dini Nikah


  Reklam


  Nikah nasıl kıyılır

  Sual: Dinimize göre, nikâhın sahih olması için, belli şartlar nelerdir?
  CEVAP
  Bu şartların birincisi, Müslüman kızın Müslüman erkekle evlenmesidir. Müslüman olmayan erkekle evlenemez. Evlenmeye karar verdiği anda, kâfir olur. Çünkü Allahü teâlâ, (Evlenilmez) buyuruyor. Evlenen bu emri inkâr etmiş olur. Müslüman erkek de, aynı şekilde müşrik, dinsiz bir kadınla evlenemez. O da, evlenmeye karar verdiği anda kâfir olur.

  Dinimizde küfv [denk] olmak önemlidir.

  Küfv, Hanefî'de, soyda, malda, dinde ve şerefte birbirine denk olmak demektir. Kızla erkeğin din bilgileri, takva, nesep, mevki ve servet bakımından denk olmaları lazımdır. Denk olmak, erkeğin salih Müslüman olması, Ehl-i sünnet itikadında olması, namaz kılması, içki içmemesi, yani İslamiyet’e uyması ve nafaka kazanacak kadar iş sahibi olması demektir. Erkeğin, yalnız mal mülk ve makam sahibi olmasını isteyenler, kızlarını felakete sürüklemiş, Cehenneme atmış olurlar. Kızın da, namazlarını kılması ve tesettürlü olması şarttır.

  Nikâhın ikinci şartı da, şahitlerin bulunmasıdır. Hanefî’de, şahit olarak, âkil ve baliğ Müslüman iki erkek veya bir erkekle iki kadının bulunması lazımdır. Çocukla delinin şahitliği geçerli olmaz.

  Nikâhın üçüncü şartı, icap ve kabuldür. Yani sözleşmedir.

  Bu üç şart yerine gelirse nikâh sahih olur. Mehir konuşulmasa da nikâh sahihtir, ama nikâhta mehir tespit edilmelidir. Duruma göre, mehir az veya çok istenebilir. Mehir vermek vacibdir. Peygamber efendimiz, (Mehr vermemek niyetiyle nikâhlanan, Kıyamette hırsızlarla haşrolur) buyurmuştur. [R. Nasıhin]


 3. Şema
  el-âsa limen âsa
  Dini nikâhın beş şartı var yerine gelmediği için nikah geçersizdir.
  Maalesef hep zina etmiş oldunuz.

  Nikâhın 5 şartı

  1. Damat
  2. Gelin
  3. Veli - kızın babası
  4- iki adil şahit
  5. Hoca sözleri - siga alıp verme sözleri

+ Yorum Gönder