+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Oturarak namaz kılmakla ilgili soru Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Likelihood
  Üye
  Reklam

  Oturarak namaz kılmakla ilgili soru

  Reklam

  Oturarak namaz kılmakla ilgili soru Mumsema selamun aleyküm. Sabah ters bir hareket sonucu belimi incittim hastaneye gittim kas zedelenmesi var dediler eğilemiyorum nefes alırken acıyor felan. Namaz vaktide geçmek üzere acilen bu öğle namazını kılmam lazım oturabiliyorum ama secde yapamıyorum en ufak bir harekette bağırtacak şekilde bir sancı oluyor. Nasıl kılmam gerekiyor namazımı ? Bi açıklayabilirseniz çok sevinirim.

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Oturarak namaz kılmakla ilgili soru


  Reklam


  Ayakta namaza başla, ruku ve secdelere gidemiyorsan, ruku sırasında sandelyeye otur, ruku ve secdelerini ima ile yap.
  Allah şifa versin.

 3. Likelihood
  Üye
  Allah razı olsun. Sandalyeden tekrar ayağa kalkmam gerekiyor mu ? Oturmayı yapabilrimde kalkamıyorum.

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Ayağa kalkabildiğin sürece ayağa kalkmak zorundasın.
  her rekatta ayağa kalk.

 5. yüzbin
  Devamlı Üye
  İma ile namaz nasıl kılınır?  İmayı ne kadar biliyoruz? Namaz kılmaya belli azaların muktedir olmaması durumunda hemen ima ile namaz kılınabilir mi? İma hangi uvuzlar ile ve nasıl olur. İşte bu husustaki fıkhi bilgiler..
  İma, rüku ve secdeleri sadece başını eğerek yapmaktır. Rüku ve secde namazın rükünlerinden olup bütün namazlarda farzdır. Kıyam da aynı şekilde farz ve vacip namazlarda rükün olup farzdır.  Özürsüz olarak bunlardan birini veya hepsi terk edilse namaz caiz olmaz. İma ile namaz kılan bunların üçünü de terk ettiğine göre hiçbir şekilde secde yapma imkanı olmaması lazımdır. Eğer bir şekilde secde yapması mümkün olursa ima ile namaz caiz olmaz. Secde yapamazsa kıyam ve rüku yapması mümkün olsa bile kıyam ve rüku lazım gelmez. Çünkü secdeden aciz olan kimseden Hanefi mezhebine göre kıyam ve rukunun farziyyeti düşer. Diğer mezheplere göre düşmez. İma ile namaz kılacak kimsenin ayağa kalkması gerekmez. Nasıl mümkün olursa o şekilde yere oturur. Ayakta veya sandalye üzerinde oturarak ima ile kılması da caizdir. Lakin yere oturması eftaldir.  Rükuda başını biraz eğer, secdede daha çok eğer. Kendisini eğmesine lüzum yoktur. Eğer rüku ve secdede başını aynı miktar eğipte secdeyi rükudan daha aşağı yapmazsa namazı caiz olmaz. Yere secde yapamayan kimse sandalyeye oturarak önüne bir tabure koyup onun üzerine secde etse caiz olmaz. Çünkü ayaklarını koyduğu yerden yarım zira (takriben 35 cm.) yüksek yere secde etmek caiz değildir.  Secde yapabilen bir kimse ayakta durması zor olsa bile mutlaka durabildiği kadar ayakta durup ondan sonra oturması lazımdır. Hatta dayanıp durması mümkünse dayanıp durmalıdır, aksi halde namazı caiz olmaz.

  Kaynaklar:


  (Kuduri S.18-Nurul izah s:5 0 -


  Tahtavi S.351 -


  Reddül muhtar C.2 S.97 -

  El fıkh alel mezahibil erbaa C.1 S.499)
  ince mesle

 6. Likelihood
  Üye
  Ya kıldım da vicdanım hiç rahat değil yamuk yumuk dura dura kıldım. İyileştikten sonra bunun kazasını kılabilir miyim ? O değil de daha çok ağrımaya başladı :D sinirlerim bozuldu ya :D

 7. Şema
  el-âsa limen âsa
  ima ile kılınan namazın kazası olmaz.
  Geçmiş olsun

+ Yorum Gönder