+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sizin gittiğiniz camilerde cemaat sayısında artış var mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Sizin gittiğiniz camilerde cemaat sayısında artış var mı?

  Reklam

  Sizin gittiğiniz camilerde cemaat sayısında artış var mı? Mumsema sanki son aylarda cemaat sayısı bayağı arttı.acaba bizim camiyle mi alakalı yoksa genel bir durum mu diye merak ettim.sizin camilerdede sayıda artış var mı?

 2. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun

  Cevap: Sizin gittiğiniz camilerde cemaat sayısında artış var mı?


  Reklam


  bir yerde namaza gitmiştim suriyeli burda çook dediler her neyse
  ama farklı sehirde ordaki camidee bir adamla konustum cemaatin %90 suriyeli dedi yani bu suriyeliler olmazsa 4-5 kişiyiz dedi . cemaate gelen sayı daha dogrusu gelen kişiler hep belli bn camiye gittigim de hep genelde tanıdık simalar oluyor farklı yüzler pek göremiyorum .
  ama blmiyorum artış olurmu olmaz mı

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  suriyeli olan yok bizim semtte.mesela bir kişi var 1 aydır devamlı olarak gelmeye başladı camiye.belki yeni taşındı vs.ama benim sormak istediğim sanki artış var gibime geliyor.gerçi ne kadar artış olursa olsun 30 yaş altı gelen yok.gelsede bir vakit gelir biter.

 4. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  kimileri cemaatte kalıyor camiye gelmiyorlar.

 5. Şema
  el-âsa limen âsa
  Cemaatle namaz kılma konusunda Araplar bizden daha şuurlu
  Suriye Sınırına yakın tüm şehirlerde cami cemaati ikiye katlandı.

  Evde cemaatle namaz sünnete uygun değildir.

 6. musab
  Hadis Öğrencisi
  insanlar cami cemaatinin faziletini ciddi anlamda anlamıyorlar.hadi diyelim camiye gidemedin.evde 2 kişi kılıyorsunuz biriniz geçse ya imamlığa.yok illaki tek kılacaklar.hatta kuzenim 3 kişiyiz cemaat olur mu ki diyerek sayının az olduğunu söylüyor.

  ayrıca araplar cemaate önem veriyor olabilir.ama namazdaki huzur ve huşuda türklerde en fazla.bizim insanlarımız namazda kaşınmaz/sağa sola bakmaz.arapları tvde görüyoruz.

 7. Şema
  el-âsa limen âsa
  Huşu kalp işidir kimde olduğu bilinmez.
  Robot gibi kimildamadan namaz kılan gördüm ne farz ne sünnet bilir, ne haram ne helal

 8. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  insanlara ırk ve yahut etnik köken olarak yaklaşmayalım .
  huşuyu kimin yakaladıgınıda bilemeyiz. kimileri riyakar kimileri hc bişi anlamaz kimileri namaz bile kılmaz.

 9. musab
  Hadis Öğrencisi
  Alıntı Şem'a Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Huşu kalp işidir kimde olduğu bilinmez.
  Robot gibi kimildamadan namaz kılan gördüm ne farz ne sünnet bilir, ne haram ne helal

  peygamberimiz mescidde namaz kılarken sakalını kaşıyan bir adam gördü ve dediki bu adamın kalbinde huşu olsaydı uzuvları hareketsiz olurdu.bu hadise dayanarak dedim ben.ben genel konuşuyorum örneğin 10 kişi alalım.bu on kişiden 7 si sürekli kalınıyor,sağa sola bakıyor vs.3ü ise robot gibi kılıyor.kimde huşu vardır diye genel yüzdeye vurursak kaşınmayan adamlarda daha fazla huşu olduğunu görürüz.yoksa 1 kişiyi ele alıp konuşamayız.örneğin bir adam vardır 5 vakit camidedir.imamdan daha çok gelir camiye ama kimbilir camiden çıktıktan sonra hangi kötü meclislere gidiyordur.

 10. Ushaki
  Üye
  Arkadaşlar,bazı isimleri yazarken imla kurallarına dikkat etmeye çalışırsak daha güzel olur."peygamberimiz" diye değil de "Peygamberimiz (S.A.V)" diye yazarsak konu ve içerik açısından daha hoş olur.

  Evet,ben de uzun zamandır camilerdeki cemaat artışını gözlemliyor ve etrafımda bu anlatiyordum.Bulunduğum yerde Suriyeli yok.Ancak cemaat gün geçtikce daha da çoğalıyor Elhamdülillah.

+ Yorum Gönder