+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kadınlar basketbol ve voleybol maçını izlemek günah mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Harfsoru
  Üye
  Reklam

  Kadınlar basketbol ve voleybol maçını izlemek günah mıdır?

  Reklam

  Kadınlar basketbol ve voleybol maçını izlemek günah mıdır? Mumsema Selamun Aleyküm

  Sadece destek amaçlı kadınlar basketbol maçına gitmek günah mıdır? Maça ve sahaya bakmadan sadece destek amaçlı arkamız dönük bir şekilde? Yada sahayla oynayanlara hiç bakmadan ?

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Sadece destek amaçlı ?


  Reklam


  Hayırlı işlerde destek olmak iyidir ama bu hayırlı mı değil mi gayet açıktır.
  Benimsemediğin işe neden destek olmak istiyorsun anlamadım

 3. Harfsoru
  Üye
  Anladım. Kadın voleybol maçlarına zaten gitmiyorum. Bundan sonra Basketboldada gitmem. Cevap için teşekkür ederim.

  Son bir şey sormak istiyorum bunun hesabı çok mu büyük günahtır?

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Harama Nazar Bakmayın !

  Şehveti gayri meşrû yerlerde kullanmanın nasıl anlaşıldığını hadisler ışığında inceleyelim.

  Gençliğin ve bekârlığın mühim bir tehlikesi Ebû Hüreyre'den (r.a.) rivâyet edilen şu hadiste çok veciz bir şekilde anlatılmaktadır:

  "Âdemoğluna zinâdan nasibi yazılmıştır. Buna mutlaka erişecektir. Gözlerin zinâsı bakmaktır, kulakların zinâsı dinlemek, dilin zinâsı konuşmak, elin zinâsı tutmak, ayağın zinâsı da yürümektir. Kalp ise heves eder, diler. Ferc (cinsel organ) ise bunu ya uygular veya reddeder." (Müslim, Kader: 21)

  Demek ki şehveti gayri meşrû bir şekilde kullanmak olan "zinâ"nın çeşitleri vardır. Bunlar yasaklanmış fiili, "düşünmek", gayri meşrû bir şeye "bakmak", "konuşmak", "dinlemek", "dokunmak", ona "teşebbüs" etmektir. Kalp ise buna "heves" etmekte, ferc ise ya reddetmekte veya uygulamaktadır.

  Nitekim bir âyet-i kerimede, "Zinâya yaklaşmayın" buyrulmaktadır. "Zina yapmayın" yerine, "Yaklaşmayın" ifâdesinin tercihi dikkat çekicidir. İşte bu kısa âyet, yukarıdaki hadiste belirtilen hususları içine almaktadır. Âyet, yaklaşmanın her türlü yolunu yasaklamaktadır.

  Gerçi Ebû Hüreyre'den (r.a.) rivâyet edilen, "Şüphesiz ki, dillerle söylenmedikçe veyahut fiîlen yapmadıkça Allah ümmetimin kalbinden geçirdikleri şeyleri onlara bağışlamıştır" (Müslim, Îmân: 58) şeklindeki hadîste yasak bir fiili düşünmenin bağışlandığı belirtilmiştir. Ancak bunu alışkanlık hâline getirip zaman israf etmek, Allah'ı tefekkür ve güzellikleri düşünüp plânlamak için verilen düşünme ve hayal kabiliyetini boş yere meşgul etmek doğru değildir.

  Yukarıda sayılan "harama bakmak" hususu, âyet ve hadislerle yasaklanmıştır.

  Nûr Sûresinin 30 ve 31. âyetlerinde, "Mü'minlere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, namuslarını da korusunlar. Bu, onların temizliği için daha uygundur. Muhakkak ki Allah onların yaptıklarından hakkıyla haberdardır. Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, namuslarını da korusunlar" buyrulmaktadır.

  Bu âyetler hem erkeklere, hem de kadınlara, kendileri için bakılması câiz olmayan kişilere nazar etmelerini yasaklamaktadır.

  İbn-i Büreyde'den (r.a.) rivâyet edilen şu hadis de konumuzla ilgilidir:

  "Resûlüllah (a.s.m.) Hz. Ali'ye (r.a.), 'Ya Ali bakışı bakışa tâbi kılma, kasıtlı olmadığı için birinci bakış sana câizdir, (fakat) diğer bakışlar sana câiz değildir' demiştir." (Ebû Dâvud, Nikah: 43)

  Buradaki "birinci bakış", insanın çarşıda pazarda yürüyebilmesi için zarurî olarak baktığı yerlerde istemeyerek gözünün rastladığı durumlar için söz konusudur. İnsan gözü kapalı gezemeyeceğine göre, zarurî işleri için, lüzumlu yerlerde kasdî değil, tebeî bir surette rastladığı durumlar birinci bakışa girer. Bazen insan bir şeye bakarken istemeyerek bir başka varlığı da görebilir. Bilhassa Asr-ı Saâdet için söz konusudur.

  Ama şimdi "Nasıl olsa ilk bakış câizdir" deyip sağı solu teftiş eder gibi bakarak gitmek doğru değildir. Çünkü zamanımızda âniden ve farkında olmadan rastlama gibi bir olay yoktur; her tarafta her an namahreme, açık saçık insanlara ve harama rastlanmaktadır. Bunun için tüm bakışları kontrol altında tutmak gerekir.

  Nâmahreme bakmanın zararları çoktur. Kişinin zamanını, hafızasını, dikkatini tahrip eder. Bakmamak ise, milyonlarca sevap kazandırdığı gibi, şu kudsî hadisteki mânevî lezzete mazhar eder:

  "Nâmahreme bakmak, şeytanın oklarından bir oktur ki, her kim Benden korkarak onu bırakırsa, zevkine bedel ona öyle bir îman veririm ki, onun lezzetini ve tatlılığını kalbinde duyar." (Taberânî ve Hâkim)

  Burada da müthiş bir müjde var. Gerçekten gençlerimiz bu hususa dikkat ettiklerinde kendilerinde büyük bir huzur ve sevinç, âdetâ maddîyattan sıyrılıp nûranîleşmiş bir hâl hissedeceklerdir.

  Yazar: Cemil Tokpınar

 5. Harfsoru
  Üye
  Allah razı olsun Mum. Bundan sonra kadın voleybol gibi kadın basketbol maçlarınada gitmeyeceğim.
  Son 2 sorum var cevaplarsan Allah razı olsun.
  Bundan önce bu maçlara gidiyordum ama sakıncalı olduğunu bilmiyordum , günaha girer mi?
  Ve bilmeden bundan önce gittiğim bu aktiviteler tevbe mi bozar mı? Çünkü bende mastürbasyona ve o tip düşüncelere tevbe eden biriyim.

  Bunları cevaplarsan sevinirim.

+ Yorum Gönder
erkeklerle voleybol oynamak gunahmi,  kızların voleybol oynaması caiz mi,  voleybol oynamak günah mıdır,  kadınların voleybol oynamak caiz midir,  voleybol oynamak caizmidir