+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Topluca zikir çekmek hakkında soru Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sstrn
  Devamlı Üye
  Reklam

  Topluca zikir çekmek hakkında soru

  Reklam

  Topluca zikir çekmek hakkında soru Mumsema Selamun Aleykum,

  Cami cemaatinden bir abim namaz çıkışı beni evde topluca zikire davet etti ben de gittim.Başta abimiz nasıl zikir çekeceğimizi anlattı(ben kısaca yazayım,sırasıyla değil ama aklımda kalan böyle) ışıkları kapatalım dedi,daha sonra ayetel kürsi okuyacağız,113 besmele,300 La İlahe İllallah,estağfirullah,haşr suresinin son 3 ayetini okuyacağız,mülk suresini okuyacağız...Ve daha da ekledi; Bir hafta devam edip diğer haftalar devam etmeyen kalbinden feyz kesilir dedi(zikirleri yapma feyzi,şeytanın topluca yapma git evde yap kendi başına vesveseleri çok oluyormuş) Birde yerde oturup ayaklarımız birbirine değecek şekilde yuvarlak yaptık ve La İlahe İllallah 'ı böyle dedik.

  Bu yaptığımız zikirlerin hangi ? (neye mensup olduğunu bilemedim) bir daha ki hafta tekrar olacak ben katılmalımıyım.Korkum kalbe feyz gelmemesi ?

 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Topluca zikir çekmek hakkında soru


  Reklam


  Güzel şeyler okunmuş ama toplu olması bazılarına göre bid'at bazılarına göre caizdir.

  Cehri ve topluca zikir yapanlar rufai ve kadirilerdir.
  Tavsiyemiz
  Dualar ve zikirler adlı imam nevevinin eserini alıp okumaktır.

 3. sstrn
  Devamlı Üye
  Galiba Kadirilerdi internette araştırdım da.Dua eden abi birkaç isim saydı tek aklımda kalan Abd-ul Kadir Geylani ve Hz.Ali.

  Ya bir de şöyle birşey var ''Lambaları kapatalım ve gözümüzü de kapatalım kabir hayatını düşünelim'' dedi amca bende ilk defa böyle bir şeye katıldığım için uydum bilmiyorum ama sanki kafamda çok değişik haller olmaya başladı zikir esnasında bu normal mi ? bazen zikir esnasında sanki uçuyormuş gibi oldum.(Gözlerim çok kapalı kaldı ondan da olabilir)

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Zikir ve ilim meclisi dediğimiz yerlere gitmeden evvel, bize "din" anlatacak/öğretecek kişiyi iyice araştıralım.
  Alim değilse hiç gitmeyelim.

 5. sstrn
  Devamlı Üye
  Aynı binada oturduğum abim beraber gidip geliriz camiye, önceden kendisi gitmiş ''bana zikir var gelir misin ? '' deyince bende ALLAH'ı anmak için adam beni çağırıyor gitsem zararı olmaz diye düşündüm ve gittim.Yoksa araştırmadan öğrenmeden gitmem bir yere(sorma amacımda buydu)

+ Yorum Gönder