+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Peygamberimiz nasıl insan yetiştirirdi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. find
  Devamlı Üye
  Reklam

  Peygamberimiz nasıl insan yetiştirirdi

  Reklam
 2. imam
  Üye

  Cevap: Peygamberimiz nasıl insan yetiştirirdi


  Reklam


  peygamber nasıl insan yetiştirirdi
  veya
  peygamber nasıl insan yetiştiriyor


  Peygamber Efendimizin İnsan Yetiştirme Metodu


  Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa -sallallâhu aleyhi ve selem- Efendimizi her yönüyle değil, sadece bir veçhesiyle, hayatının bir bölümüyle takdim etmeye çalışacağım. Bu konuşmamda sizlere, O’nun insan yetiştirmede takip ettiği metodu anlatacağım.
  Yüce Allah, ilk insan ve ilk peygamber olarak Hz. Âdem –aleyhisselâm-‘ı topraktan yaratmıştır. Hakîkatın bilgisi olan, ilâhî kelâm Ku’ân-ı Kerîm’den biz bunu öğreniyoruz. Hz. Âdem –aleyhisselâm- hem ilk insan hem de ilk peygamberdir. Bu şu mânâya gelir: “Yüce Allah insanı yaratır yaratmaz, kendisini ilâhî teklifle mükellef kılmıştır.” Yani, insan başıboş bırakılmış bir varlık değildir. İlk insan ve ilk peygamber olan Hz. Âdem –aleyhisselâm-‘dan bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed –aleyhisselam-’a gelinceye kadar çok sayıda peygamber gelmiş geçmiştir. Bunların sayısını kesin olarak söylemek mümkün değildir. Çünkü yüce Allah, Kur’ân-ı Kerîm’de, Efendimize: “Bir kısım peygamberleri sana daha önce anlattık, bir kısmını ise sana anlatmadık…” (en-Nisâ, 4/165) diye buyurmaktadır. Bizler, bütün peygamberlere, bu iki peygamber arasında gelip geçen bütün peygamberlere inanırız.


  YAZININ DEVAMI

+ Yorum Gönder